Černá díra

Nejrychleji se krmící černá díra vědcům zamotala hlavu. Teoretický limit převyšuje 40krát

  • Vědci našli vzácnou černou díru. 
  • Neuvěřitelně rychle se krmí.

Černé díry jsou fascinující astronomické objekty. Každý se jich bojí, přitom je dost obtížné nějakou vůbec najít. A když už se to vědcům podaří, obvykle to přinese víc otázek než odpovědí, což se nyní znovu potvrdilo.


Nepřehlédněte: Rekordní pokus se Schrödingerovou kočkou. Vědci ji udrželi „při životě“ 1 400 sekund


Vědci potřebují více informací

Černé díry se vymykají lidské představivosti a zároveň nesmírně dráždí naši fantazii. Zápolily s nimi největší mozky současnosti, v čele s Stephenem Hawkingem. A stále o nich nevíme zdaleka vše. Potvrzením toho je zpráva, že astronomové v raném vesmíru objevili supermasivní černou díru s jen těžko uvěřitelným apetitem.

Hladové temné monstrum se nachází v centru galaxie zvané LID-568 a zdá se, že hltá materiál rychlostí více než 40krát vyšší, než je teoretické maximum známé jako Eddingtonův limit.

Vědci zamyšleně přiznávají, že nikdy nic podobného nepozorovali. Jedná se podle nich o objev, který by mohl pomoci rozluštit jednu z největších záhad raného vesmíru: jak supermasivní černé díry nabývají tak neuvěřitelné hmotnosti v tak krátkém čase po velkém třesku.

„Tato černá díra má hostinu,“ říká astronomka Julia Scharwächterová z observatoře Gemini a laboratoře NOIRLab NSF. „Tento extrémní případ ukazuje, že mechanismus rychlého krmení nad Eddingtonovou mezí je jedním z možných vysvětlení, proč pozorujeme tyto supermasivní černé díry tak brzy po velkém třesku.“

Černá díra
Supermasivní černá díra v centru galaxie LID-568 | foto: NASA

Hladová černá díra

Astronomové připouští, že prolomení Eddingtonovy meze akrece je možné. Říká se tomu super-Eddingtonova akrece, během níž černá díra naprosto ztuhne a pohltí tolik hmoty, kolik jen může, než tlak záření převládne. To je podle všeho jedním z důvodů, proč podle astronomů mohly supermasivní černé díry na úsvitu času dosáhnout hmotností, které se vymykají vysvětlení.

Existují důkazy, které naznačují, že první supermasivní černé díry nevznikly z hroutících se hvězd, jak se obecně předpokládá, ale z obrovských hvězd a gigantických shluků plynu, které se pod vlivem gravitace zhroutily. Pokud tomu tak skutečně je, mohlo jim to dát teoreticky náskok na cestě k tomu, aby se z nich staly obří černé díry, které dnes vědci pozorují. Dalším důvodem, proč tak rychle po velkém třesku vyrostly, může být právě super-Eddingtonova akrece.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: IFLScience, Nature Astronomy

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..