Telefon, mobil

Nejnebezpečnější virus na světě ovládl telefony v Česku. Schová se a vyčkává, ale nakonec nemilosrdně zaútočí

  • Andreed nadále terorizuje české uživatele
  • V napadeném telefonu se skryje a není snadné ho odhalit

Na konci loňského roku vzrostla nebývalým způsobem aktivita podvodníků. Kybernetičtí zločinci útočili nejen na počítače, ale v hledáčku měli i mobilní telefony, na kterých se pokoušeli šířit různé viry, aby se dostali k penězům nic netušících obětí.


Nepřehlédněte: Ukradli vám Netflix? Takhle zjistíte, jestli se někdo zdarma nedívá za vaše peníze


Mobily s Androidem napadá nebezpečný virus

Hackeři stále hledají cestičky, jak se lidem s chytrými telefony s Androidem dostat na kobylku. A na sklonku loňského roku si řekli, že pořádně přitvrdí. V prosinci byl nejčastěji detekovaným kybernetickým rizikem pro platformu Android v Česku znovu virus Andreed, který šíří agresivní reklamu prostřednictvím zavirovaných mobilních her, a to bez ohledu na věk uživatelů.

Adware je jako forma velmi nekompromisní a škodlivé reklamy často spojován s porušováním soukromí uživatelů. Ačkoli nemá tak závažné dopady na uživatelská data, jako například ransomware nebo bankovní trojské koně, zůstává kvůli své nenápadnosti dlouho skrytý v zařízení a není snadné ho odhalit. Může sbírat například informace o chování uživatelů na internetu, aktivně zobrazovat podvodný obsah a odkazy nebo stahovat do zařízení další reklamu.

Chytrý telefon Xiaomi
Zdroj: Đức Trịnh / Unsplash

Také v prosinci se v pravidelné statistice společnosti ESET objevil adware Hiddad. Ke svému šíření využíval verzi hry podobné velmi populární hře Minecraft. A ani v případě třetího nejčastějšího škodlivého kódu Agent.KEQ, který se objevuje na veřejných internetových úložištích, se strategie útočníků nijak radikálně nezměnila.

Jak podvodníkům nenaletět?

Vzrůstající využívání chytrých mobilních telefonů k řadě každodenních činností, jak k těm spojeným s platbami a ověřováním identity, tak s volnočasovými aktivitami, nabízí útočníkům celou řadu příležitostí, jak zacílit na uživatelská data. Sám uživatel může míru rizika snížit například tím, že nebude stahovat hry a aplikace mimo oficiální obchod Google Play.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Dobrá rada nad zlato. Na Google play se objevují desítky zavirovaných aplikací, o čemž se i v Česku uživatelé přesvědčili a celosvětově přišli o data i peníze statisíce uživatelů. Naproti tomu alternativní obchody s Android aplikacemi mnohdy nabízí vyšší bezpečnost (slide me), lepší vyhledávání, ceny a další výhody.

  2. To je zase velkohubý titul článku. V němž se jeden následně takřka nic (nového) nedozví.

Comments are closed.