Zavirovaný počítač

Nejnebezpečnější virus na světě ovládl počítače v Česku. Před Vánocemi vám může pěkně zavařit

  • Nebezpečný virus otevírá zadní vrátka do Windows.
  • Šíří se přes přílohy v e-mailu, varují experti.

Odborníci bijí na poplach. V listopadu se počet detekcí nebezpečného spywaru Formbook nečekaně přiblížil k podílu téměř poloviny všech zachycených případů v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb společnosti ESET.


Nepřehlédněte: Samsung přitlačí na ceny. Špičkový Galaxy S25 má být dražší o 1 200 korun, což není málo


Nebezpečný virus útočí na PC s Windows

Podle expertů společnosti ESET již spyware Formbook definitivně nahradil v Česku dlouhodobě dominující spyware Agent Tesla. Ten se pro tuto chvíli drží co do počtu detekcí na druhé příčce pravidelné statistiky. Podobně jako ostatní typy spywaru, i Formbook útočníci používají ke krádežím citlivých informací.

Největším rizikem je spyware pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Ty totiž nejsou před jeho útoky dostatečně zabezpečené. Útočníci poté profitují z monetizace takto získaných dat, prodeje samotných přihlašovacích údajů či z výkupného za opětovné zpřístupnění služeb.

Formbook útočí výhradně na zařízení s operačním systémem Windows, nikoli na počítače s macOS od Applu. Stejného zaměření je i Agent Tesla. I v jeho případě se jedná o špionážní spyware, jehož úkolem je odcizení hesel. Uživatelé by podle expertů neměli podceňovat ani trojského koně PowerShell/Agent.BWU. I on se v listopadu šířil jako příloha v nevyžádaných e-mailech.

Počítač, malware, Windows
Zdroj: Elisa Ventur / Unsplash

Spyware jde po heslech, Češi tuto hrozbu ale vážně neberou

Podle nejnovějšího průzkumu od společnosti ESET pouze čtvrtina z nás správně využívá unikátní heslo pro přihlášení do našich účtů v e‑shopech. Třetina Čechů pak hesla používá opakovaně nebo je minimálně obměňuje.

Dostatečně silné heslo by mělo mít minimálně 12 znaků včetně velkých a malých písmen, číslic nebo speciálních znaků. Dále je také důležité, jak svá hesla spravujeme a uchováváme. V našem posledním průzkumu lidé nejčastěji odpovídali, že si hesla pamatují z hlavy, někam si je zapíšou na papír, nebo je uloží do prohlížeče. Právě ale internetové prohlížeče mohou být vůči spywaru zranitelné. Speciální programy, tzv. správce hesel, využívá 15 % lidí. Jedná se přitom o nejspolehlivější nástroj k bezpečnému uchovávání přihlašovacích údajů v zašifrované podobě,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

Zdroj náhledové fotografie: cookie_studio / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..