Euclid, NASA

Nejhlubší pohled do vesmíru. Teleskop Euclid ukázal fotku dosud nespatřeného

  • Úkolem dalekohledu Euclid je pozorovat strukturu a vývoj kosmu
  • Nejnovější snímky astronomy NASA a ESA vyloženě nadchly

Teleskop Euclid, kterému se přezdívá „Detektiv temného vesmíru“, poslal na Zemi další úchvatné fotografie. „Něco takového jsme ještě nikdy neviděli,“ říkají nadšení vědci.


Nepřehlédněte: Vědci přišli na kloub obří záhadě. Zjistili, kam z oblohy zmizely beze stopy stovky hvězd


„Detektiv temného vesmíru“

Přelomový aparát odstartoval k výzkumu kosmologických záhad 1. července loňského roku, kdy se vydal na čtyřtýdenní cestu do Lagrangeova bodu 2, gravitačně stabilního bodu, který se nachází 1,5 milionu kilometrů od Země.

Hlavním úkolem Euclidu je zkoumat dva nejzáhadnější prvky vesmíru – temnou energii a temnou hmotu. Temná energie je zástupný název pro jakoukoli sílu, která způsobuje zrychlování rozpínání vesmíru, zatímco temná hmota je forma hmoty, která je ve skutečnosti neviditelná, protože neinteraguje se světlem.

Nové snímky ukazují, že Euclid nejenže tento náročný úkol zvládá, ale je schopen předčit původní očekávání. Astronomy zaujala zejména mimořádně detailní fotografie masivní kupy nazvané Abell 2390, která je od Země vzdálena 2,7 miliardy světelných let a obsahuje více než 50 000 galaxií.

Abell 2390
Zdroj: ESA/Euclid Consortium/NASA

Euclid zkoumá nejzáhadnější kosmické jevy

„Pouhá jedna galaxie, jako je ta naše, může být domovem stovek miliard nebo dokonce bilionů hvězd. Jen samotná kupa Abell 2390 má hmotnost přibližně 10 bilionů sluncí,“ uvedl během tiskové konference Jason Rhodes z Laboratoře tryskového pohonu NASA. Mimořádně detailní snímek nepřímo také odhalil přítomnost temné hmoty. „V této kupě je tolik temné hmoty, že silně ohýbá světlo některých galaxií v pozadí, takže se jeví jako zakřivené,“ vysvětlil Rhodes.

Teleskop Euclid využívá zhruba třetinu oblohy nad Zemí. V rámci své šestileté mise snímá a vytváří 3D modely galaxií, aby zjistil, jak se formoval 13,8 miliardy let starý vesmír a jakou roli v tomto vývoji hrála temná hmota. Temná hmota a temná energie jsou pro kosmologii záhadou, vědci však tuší, že mají zásadní vliv – bez nich totiž nedokážou vysvětlit, jak vesmír funguje.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares