- Nová mapa Mléčné dráhy ukazuje miliardy objektů.
- Včetně těch doposud skrytých.
Observatoř Gaia, patřící Evropské kosmické agentuře, se znovu vyznamenala. Astronomové na základě jejích dat publikovali aktualizovanou mapu Mléčné dráhy. Ta obsahuje rekordní množství objektů, které se v naší domovské galaxii nacházejí – i ty skryté za temnými mračny prachu.
Nepřehlédněte: Záhada tajemného signálu Wow! vyřešena. Jeho zdrojem nebyli mimozemšťané
Prohlédněte si dosud nejzřetelnější snímek centra Mléčné dráhy
Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila dosud nejkomplexnější obraz naší galaxie. Sestavila jej na základě nejnovějších dat z observatoře Gaia. Ty zahrnují jas, barvu, vzdálenost, hustotu i směr pohybu téměř dvou miliard hvězd.
Speciální přístroj GaiaNIR umožňuje observatoři Gaia vidět skrze prach, který se nachází v rovině Mléčné dráhy, a zaznamenává dynamické procesy v jádře a v oblastech s velkým množstvím vznikajících hvězd.
Mapa ukazuje, že většina hvězd a prachu v Mléčné dráze se nachází v jejím disku – jasném pásu táhnoucím se galaxií – ve kterém leží spirální ramena. Toto množství hvězd a prachu sice vytváří krásné snímky, ale zároveň činí pozorování roviny galaxie pro vědce dost náročným.
20 miliard hvězd
„Přestože je Gaia velmi skvělá a přináší revoluci, dokáže změřit ve skutečnosti jen procento naší galaxie,“ řekl pro odborný server IFLScience profesor David Hobbs z univerzity v Lundu. Kromě měření polohy hvězd a vzdálených galaxií pomohla Gaia vědcům objevit i mnohé černé díry, asteroidy či měsíce asteroidů.
Vědci, kteří na observatoři pracuje, doufají, že do projektu co nejdříve zahrnou nové přístroje, jako je například spektrograf, aby získali ještě více informací o hvězdách a dalších kosmických objektech, které bude Gaia snímat. Poté by mohla vzniknout aktualizovaná mapa s 20 miliardami hvězd.
Zdroj náhledové fotografie: Evropská vesmírná agentura, zdroj: IFLScience