Mars

Nečekaný objev na Marsu: NASA tam našla chemický prvek, který na Zemi pomohl vzniku života

  • Vozítko Curiosity se vytáhlo
  • Na Marsu učinilo nečekaný objev

Vozítko Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Curiosity našlo na Marsu něco, o čemž si dosud vědci mysleli, že by tam být nemělo. Při hledání chemických důkazů o tom, zda rudá planeta byla kdysi obyvatelná, objevilo žlutozelené krystalky čisté síry.


Nepřehlédněte: Hrozí lidstvu zkrácení dnů? Jádro Země zpomalilo a vědci se přou, co to znamená


Curiosity hledá na Marsu život

Robotické vozítko americké NASA pátrá po životě na Marsu už 12 let. Neúnavně zkoumá povrch planety a hledá stopy po současném či minulém mikrobiálním životě. Během nedávné mise rozlomilo světle zbarvené kameny, když projíždělo kanálem Gediz Vallis, a odhalilo tak krystalky, které přispívají k rostoucímu počtu důkazů, že Mars byl kdysi obyvatelným světem.

Zatímco minerály obsahující síru byly v marťanském světě pozorovány, elementární síra jako taková nebyla nikdy předtím na rudé planetě spatřena. Některé výzkumy naznačují, že síra mohla hrát klíčovou roli při vzniku života na Zemi před více než čtyřmi miliardami let, kdy naše planeta měla atmosféru bohatou na síru a uhlík. Mikrobi v důsledku sopečné činnosti metabolizovali izotopy síry, čímž se uvolnil kyslík a začal proces okysličování atmosféry, známý jako Velká okysličovací událost.

Mise Curiosity na Marsu
Zdroj: NASA

Lidstvu rover slouží už 12 let

Kromě krystalků čisté síry byly na Marsu identifikovány i další prvky podporující život, včetně uhlíku, vodíku, dusíku, kyslíku a fosforu. Nový objev dokazuje, že Marsem kdysi protékala voda, která je rovněž klíčovou složkou pro život.

„Nalezení hornin z čisté síry je jako nalezení oázy v poušti,“ řekl vědecký pracovník projektu Curiosity Ashwin Vasavada. „Nemělo by to tam být, takže to teď musíme vysvětlit. Objevování zvláštních a nečekaných věcí je to, co dělá průzkum planet tak vzrušujícím.“

Šestikolové vozítko již dříve na Marsu detekovalo síru, ale pouze ve směsi s minerály jako je hořčík a vápník. Ve spojení s jinými prvky vydává síra štiplavý zápach, ale čistá síra nalezená na Marsu je bez zápachu.

Přelomový objev byl učiněn 30. května, když Curiosity vyjíždělo z trasy v kanálu Gediz Vallis, což je oblast, která se vine částí tři kilometry vysoké hory Mount Sharp, na jejíž úpatí rover stoupá již deset let.

Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: IFLScience, NASA

Total
0
Shares