E3, kometa

Neandrtálská kometa, která bude vidět i v Česku, má třetí bizarní ohon. Zdánlivě odporuje fyzice

  • Výjimečná zelená kometa se vrací k Zemi
  • Astronomové ji pozorují a fotí
  • V posledních dnech si všimli něčeho zvláštního

Zelené kometě, kterou naposledy pozorovali neandrtálci, se díky podivnému optickému klamu nakrátko vytvořil éterický třetí ohon. Chvíli se zdálo, že tento „antiocas“ zdánlivě porušuje pravidla fyziky, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: Poselství z Marsu: Na Zemi spadl z vesmíru dokonale kulatý meteorit s podivnými hieroglyfy


Naposledy tu byla v éře neandrtálců

Během roku můžeme sledovat nespočet komet, většina z nich však jen tiše přijde a odejde. Ne každá si zaslouží opěvování jako nedávno objevená zelená kometa, která byla naposledy vidět v období svrchního paleolitu, kdy první lidé začali osidlovat Asii a Evropu.

Kometa pojmenovaná C/2022 E3 (ZTF), ale častěji označovaná jako zelená kometa, byla poprvé objevena v březnu loňského roku a v současnosti míří k Zemi z Oortova oblaku, souboru ledových objektů ve vnější sluneční soustavě.

V únoru bude vidět nad Českem

Za normálních okolností mají komety, jako je tato, dva ohony: Jeden z prachu, který je odnášen slunečním větrem, a druhý z plynu, který sublimuje neboli přechází přímo z pevného skupenství na plyn. Ale 21. ledna několik astrofotografů pořídilo snímky zelené komety s třetím ohonem, který směřoval přímo ke Slunci, místo aby od něj odcházel.

Tento bizarní třetí ohon, přestože je tvořen stejným materiálem jako ostatní ohony komety, není ve skutečnosti její součástí. Místo toho se jedná o optický klam způsobený pohybem Země v rovině oběžné dráhy komety, uvádí Spaceweather.com.

Dva ohony u komet jsou často dobře viditelné: Prachový chvost odráží sluneční světlo, zatímco plyn uvnitř druhého ocasu se ionizuje, což mu dodává slabou záři. Uvolněný plyn se nakonec ochladí a stane se neviditelným, ale zbytky prachu zůstanou unášeny po trajektorii komety kolem Slunce nebo v rovině oběžné dráhy. 

Když Země přechází přes rovinu oběžné dráhy komety, část tohoto prachu je znovu ozářena Sluncem a objeví se jako jasný pruh, který může v závislosti na trajektorii a orientaci komety vypadat, že z komety vystřeluje v opačném směru než její ostatní ohony. Ve skutečnosti se však jedná pouze o optický klam a žádný třetí ohon neexistuje.

Příležitost máme jen jednou za život

Vědci odhadují, že kometa má periodu zhruba 50 000 let a naposledy se na obloze nad Zemí objevila v období, kdy se po planetě potulovali neandrtálci. Nejblíže k nám bude 2. února a bez speciálních přístrojů by měla být vidět i v Česku.

„Jakmile se kometa přiblíží, mohla by být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem,“ říká pro Newsweek zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Robert Massey. Aktuální polohu komety můžete sledovat prostřednictvím serveru Sky Live.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: LiveScience

Total
0
Shares