Asteroid

Našli „stvořitele“ života: Tato vesmírná tělesa ho přinesla na Zemi a možná i na další planety v naší galaxii

  • Nová studie naznačuje, že impakty asteroidů mohly přispět ke vzniku života na planetách včetně Země.
  • Vědci zkoumali vliv nárazů asteroidů na chemické procesy u měsíců naší sluneční soustavy.
  • Výzkum přehodnocuje roli kosmických srážek, které mohou být nejen destruktivní.

Vědci tvrdí, že dopady asteroidů na planetách a měsících se zamrzlými oceány pod povrchem mohly významně přispět k chemickým procesům vedoucím ke vzniku života. Jde o celkem převratné zjištění – náraz kosmických těles do povrchu planet tak nemusí mít jen destrukční účinek.


Nepřehlédněte: Vědci vypočítali, zda asteroid Apophis, který vypadá jako burský oříšek, zasáhne Zemi


Vznik života poodhalen

V průběhu historie Země byl její povrch pravidelně zasažen kometami, meteory a občas i velkými asteroidy. Tyto události jsou vnímány destruktivně, někdy dokonce vedou k hromadnému vymírání, jako v případě dinosaurů.

Nicméně někteří vědci se domnívají, že mohly také hrát důležitou roli při vzniku života na Zemi. To platí zejména pro období Hadaikum (před 4 až 4,6 miliardami let), kdy Země a další planety sluneční soustavy byly zasaženy neobvykle vysokým počtem asteroidů a komet. Tyto impaktory jsou považovány za způsob, jakým se do vnitřní sluneční soustavy dostávala voda a možná i základní stavební kameny života.

Mnoho ledových těles v naší sluneční soustavě mají tekuté vodní oceány ve svých nitrech (např. měsíce Europa, Enceladus, Titan a další). Podle nedávné studie vedené výzkumníky z Johns Hopkins University mohly události na těchto „oceánských světech“ významně přispět k povrchové a podpovrchové chemii, která dokonce mohla vést ke vzniku zatím neobjeveného života.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Asteroidy nejsou jen ničivé

Náraz asteroidu či jiného vesmírného tělesa do povrchu planety může přinést těkavé látky (jako je voda, amoniak a metan) a organické molekuly, tolik nezbytné pro vývoj živých organismů.

Ačkoliv to nutně neznamená, že tyto a další „oceánské světy“ jsou v současnosti obyvatelné nebo aktivně podporují život, minimálně ukazují potenciál pro další studium. Bohužel však není snadné k nim doletět a i po přistání na vědce čeká obrovská výzva – dostat se pod extrémně silné vrstvy ledu, které tato tělesa pokrývají.

Výzkumníci americké NASA proto pracují na stroji podobnému hadovi, který by si měl poradit s jakýmkoli povrchem. Z dostupných informací vyplývá, že robot EELS se umí pohybovat po poušti, skalnatém povrchu a problém mu nedělá ani voda nebo tlustý led. To, jak je navržen, mu umožní nejen procházet horní ledovou kůrou, ale také se prohrabávat hlouběji pod povrch.

Zdroj náhledové fotografie: myshoun / Pixabay, zdroj: Universe Today

Total
0
Shares