- Mars byl dříve podobný Zemi, na planetě se nacházela jezera a řeky.
- Rover Ču-žung přinesl další důkaz o dávné vodní aktivitě.
Čínské marsovské vozítko možná našlo přímé důkazy o dávném oceánu na vyprahlé rudé planetě. „Oblast Utopia Planitia na Marsu vykazuje na svém povrchu rysy související s vodou,“ uvádí vědci v článku, který otiskl časopis Nature.
Nepřehlédněte: Mysteriózní americký raketoplán X-37B „přibrzdil“ o atmosféru. NASA mluví o revolučním vesmírném manévru
Voda na Marsu
Rover Ču-žung, pojmenovaný podle čínského boha ohně, úspěšně přistál na Marsu 15. května 2021. Oblast Utopia Planitia byla čínskými experty vybrána jednak kvůli rovinatému terénu, který zvyšoval šance na bezpečné přistání, a jednak kvůli potenciálu pro zásadní vědecké objevy.
Utopia Planitia se nachází uvnitř větší impaktní pánve Utopia, jednoho z největších známých impaktních kráterů ve sluneční soustavě. Vozítko Ču-žung v rámci své mise zjistilo, že se v této oblasti nacházejí kuželovité prohlubně a mnohoúhelníková koryta i stopy toků, tedy vyrytá pobřežní linie.
Teorie, že Mars byl kdysi pokrytý vodou, je mezi vědci populární, ale zatím nebyla definitivně prokázána. Planeta v průběhu času ztratila velkou část své atmosféry v důsledku slabého magnetického pole. Řídká atmosféra nevyvíjí dostatečný tlak na to, aby kapalná voda zůstala na povrchu, takže buď přímo sublimuje z ledu na páru, nebo zůstává zmrzlá.
Geochemická analýza vzorků, které Číňané získali, naznačuje, že oceán na Marsu mohl vzniknout asi před 3,7 miliardami let v důsledku záplav, než zamrzl a zmizel asi před 3,4 miliardami let.
Vědci pátrají po stopách dávného života
Někteří výzkumníci však jsou k novému objevu skeptičtí. Říkají, že nález nemusí nutně dokazovat existenci dávného oceánu, protože takový terén mohl vzniknout i bez jeho přímého vlivu. Ostatně i čínští experti přiznávají, že výzkum definitivně zatím nepotvrdil existenci oceánu na Marsu. Taková míra jistoty bude vyžadovat misi, která na Zemi dostane marťanské horniny k bližšímu zkoumání.
Podle Benjamina Cardenase z Pensylvánské státní univerzity čínští kolegové nezohlednili ve svém výzkumu sílu marťanského větru, který mohl roznášet sedimenty a opotřebovávat horniny v průběhu miliard let. Dodal však, že navzdory nesouhlasu s výsledky nové studie nadále věří, že Mars měl oceán.
Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: Nature