- Sluneční soustavou se řítí kometa Nishimura
- Nad Českem byla vidět i pouhým okem
- Při průletu kolem Slunce přišla o ohon
Během svého průletu kolem Slunce přežila vzácná zelená kometa Nishimura zásah slunečního větru. Proud silně nabitých částic a plazmy ji však připravil o ohon a NASA tento výjimečný incident natočila na video.
Nepřehlédněte: Čína chce na Měsíci vybudovat podzemní základnu. Astronauti budou přežívat v labyrintu z lávových trubic
Kometa Nishimura se loučí s pozemšťany
„Na záběrech pořízených sondou Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO-A) je vidět, jak se plazmový mrak srazil s kometou Nishimura a „otřásl“ jejím ohonem, který se nakonec zcela oddělil,“ uvedl pro server Live Science astrofyzik z United States Naval Research Laboratory Karl Battams.
Kometu Nishimura, známou také jako C/2023 P1, poprvé spatřil 12. srpna japonský amatérský astronom Hideo Nishimura. Trajektorie komety původně naznačovala, že by se mohlo jednat o mezihvězdný objekt, jako byl Oumuamua nebo kometa 2I/Borisov.
Další pozorování však ukázala, že ve skutečnosti má extrémně eliptickou dráhu, která ji do vnitřní sluneční soustavy přivádí pouze jednou za 430 let, než se stočí kolem Slunce a vrátí se do Oortova oblaku – zásobárny komet a dalších ledových objektů za oběžnou dráhou Neptunu.
Nishimura se 12. září nejvíce přiblížila k Zemi a prolétla od nás ve vzdálenosti 125 milionů kilometrů, což je zhruba 500násobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. V neděli 17. září pak dosáhla perihélia, neboli nejbližšího bodu ke Slunci, když se k naší domovské hvězdě přiblížila na vzdálenost 33 milionů kilometrů.
Latest Nishimura sequence from our HI-1 camera on @NASASun STEREO-A! 😍☄️☀️
Note that the data rate increased, and exposure time decreased, on the 23rd, so things look slightly different when that change occurs. Oh and the bright planet is Mars. pic.twitter.com/HyqfveAlPq
— Karl Battams (@SungrazerComets) September 28, 2023
Slunce ji připravilo o ohon
Blízké průlety kolem Slunce komety často nepřežijí a ani Nishimura z toho nevyšla zcela bez úhony, píše server Live Science. Když se začala vzdalovat od Slunce, prolétala před sondou STEREO-A, která pozorovala, jak Slunce vyvrhlo do vesmíru obrovský mrak ionizovaného plynu, který pocházel ze silného výboje slunečního větru.
„Ten odtrhl ohon komety při takzvaném odpojení. Tento proces je pouze dočasný a pro kometu zcela neškodný“, uklidňuje Battams a pokračuje: „Přestože je kometa neustále bombardována slunečním zářením, chová se překvapivě ‚dobře‘ a zůstává na své původní trajektorii.“
Kometa je nyní viditelná pouze nad obzorem krátce před východem nebo krátce po západu Slunce. Září také mnohem slaběji než při svém přiblížení k Zemi, kdy byla dobře viditelná i pouhým okem. Než se lidstvu znovu ukáže, uplyne celá „věčnost“. Podle předpovědí vědců dorazí k planetě Zemi znovu až v roce 2460.
Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Live Science, The Space