Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

NASA zveřejnila nejdetailnější video Slunce. Ukazuje vysoké klásky plazmatu i koronální mech

  • Takhle jste Slunce ještě neviděli
  • Družice NASA natočila fantastické video

Solar Orbiter, sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), poslala vědcům na Zemi další fascinující záběry Slunce, píše server New Scientist.


Nepřehlédněte: Vědci „přelstili“ fyziku a natočili rychlost světla. Ultrarychlá kamera zaznamená 10 bilionů snímků za sekundu


Sonda NASA Solar Orbiter

Družice byla vypuštěna v roce 2020 a má na palubě šest přístrojů pro dálkový průzkum, které snímkují Slunce a jeho sousedství, a čtveřici přístrojů pro místní měření v okolí sondy.

Cílem 1800 kilogramů vážícího kosmického aparátu s možným rozpětím solárních panelů až 18 metrů je komplexní studium Slunce a vnitřní heliosféry z bezprostřední vzdálenosti, a tedy s vysokým rozlišením.

V předchozích videích ze Solar Orbiteru jsme viděli velkolepé erupce, při nichž se do sluneční soustavy uvolňuje obrovské množství částic. Nejnovější pozorování pak ukazuje Slunce, které vypadá velmi načechraně.

V klipu lze vidět spikule, dlouhé a široké klásky plazmatu, které sahají z chromosféry až do sluneční koróny nad ní. Spatřit můžeme také koronální mech, specifické vzory, které se nacházejí u základny koronálních smyček, obloukovitých struktur, které vystupují vysoko nad povrch životadárné hvězdy.

Výzkum Slunce má objasnit extrémní počasí

Co je to vlastně koronální mech? Je to to, co dává Slunci jeho načechraný vzhled, vysvětlují vědci. Tyto zvláštní struktury na Slunci připomínají mech, který nacházíme na Zemi v tom smyslu, že vypadají jako jemné, krajkovité prvky.

Na Slunci je obvykle najdeme v okolí skupin slunečních skvrn, kde jsou silné magnetické podmínky a vytvářejí se velké koronální smyčky. Tyto mechy jsou tak horké, že je většina přístrojů ani nedokáže detekovat.

Sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral 10. února 2020. Od té doby sbírá data, která mají podrobněji osvětlit některé dosud málo poznané stránky sluneční aktivity. Jedním z cílů mise je objasnit, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Solar Orbiter je společný projekt Evropské kosmické agentury (ESA) a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist, IFLScience

Total
0
Shares