Běžící kuře, ELT

NASA zveřejnila fotku, ze které vám spadne čelist! 1,5 miliardy pixelů ukazuje kosmické Běžící kuře

  • Teleskop ELT se vytáhl
  • V dalekém vesmíru vyfotil něco nevídaného

Největší optický teleskop na světě, ELT (Extremely Large Telescope), sice není tak známý jako Webbův vesmírný dalekohled, to ovšem neznamená, že za ním svými schopnostmi zaostává. Důkazem je fantastický snímek mlhoviny IC 2944, které se přezdívá Běžící kuře, a to díky tvaru ptáka, který někteří pozorovatelé spatřují v jejích nejjasnějších partiích.


Nepřehlédněte: NASA našla ve vesmíru vánoční stromeček a vyfotila ho. Podívejte se, jak se třpytí v rentgenových paprscích


Dechberoucí fotografie z VLT

VLT, který stojí v chilské poušti Atacama, se znovu vytáhl. Mlhovina  je velká jako 25 úplňků na obloze, takže by se nevešla do jediné expozice. Proto experti pořídili stovky snímků, které následně pečlivě spojili do působivé mozailky. Ve výsledku tak vznikl bezprecedentní snímek o velikosti 1,5 miliardy pixelů, který detailně zobrazuje mnoho oblastí mlhoviny.

Nejjasnější z nich je IC 2948, což je hlavní struktura mlhoviny, kterou někteří považují za hlavu běžícího kuřete. Uprostřed se nachází IC 2944, což je majestátní a téměř sloupovitá vertikální struktura. Vedle ní pak je něco, co s mlhovinou tak zcela nesouvisí: hvězda Lambda Centauri, ležící mnohem blíže než mlhovina, která je od nás vzdálená 6 500 světelných let. Na fotografii jsou také vidět oddělené struktury, známé jako Gum 39, 40 a Gum 41.

Pokud si celý snímek přiblížíte, spatříte malé hvězdy, které se právě z mlhoviny zrodily, a také Bokovy koule, velmi tmavé oblasti hustého plynu a prachu. Celá fotografie je příliš krásná na to, aby se dala popsat slovy, proto se přesvědčte na vlastní oči.

Nejvýkonnější opticky teleskop

Primární zrcadlo ELT je zdaleka největším, jaké bylo kdy osazeno v jakémkoliv dalekohledu pro viditelnou i infračervenou oblast. I proto ho nebylo možné zhotovit z jednoho kusu skla. Skládá se tedy ze 798 šestiúhelníkových segmentů o průměru 1,4 metru a tloušťce pět centimetrů. Jednotlivé díly má nastaveny tak, aby mohly pracovat společně jako jedna optická plocha, která posbírá 20milionkrát více světla než lidské oko.

ELT (Extremely Large Telescope) vědcům slouží mimo jiné i při pátrání po stopách života ve vesmíru. Speciální aparát je umístěn na 3000 metrů vysoké hoře, která se nachází uprostřed pouště Atacama v Chile.

Zdroj náhledové fotografie: ESO/VPHAS, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.