Teleskop Jamese Webba

NASA zatrnulo! Teleskop Jamese Webba se v hlubokém vesmíru potýká s poruchou senzorů

  • S teleskopem Jamee Webba je něco v nepořádku
  • Problém se týká aparátu MIRI

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) hlásí, že se nejdražší vesmírný aparát, jaký kdy lidstvo vyrobilo – Webbův teleskop, který operuje z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu kilometrů od Země – potýká s problémy.


Nepřehlédněte: Nic bizarnějšího už letos neuvidíte: AI vygenerovala celebrity během soutěže v pojídání betonu


Supermoderní Webbův teleskop

Jeden z režimů přístroje MIRI (Mid-Infrared Instrument) v dalekohledu Jamese Webba (JWST nebo Webb) vykazuje anomálii – do senzorů putuje méně světla, což může komplikovat pozorování. Představitelé NASA zatím netuší, co problém způsobilo a zkoumají jeho příčinu.

„Všechny ostatní pozorovací režimy – v rámci MIRI a každého z dalších vědeckých přístrojů teleskopu – zůstávají nedotčeny. NASA a partneři vyvíjejí systematický plán, jak k problému přistoupit, analyzovat jej a následně prozkoumat. Tým bude pokračovat v pozorování pomocí MIRI podle plánu,“ napsali zástupci NASA.

Součástí aparátu MIRI je nejen supercitlivá kamera, ale i spektrograf (zařízení, které dokáže rozdělovat světlo na různé vlnové délky), aby mohl detekovat světlo vzdálených vesmírných objektů, jako jsou galaxie, komety nebo mladé hvězdy. Může také zobrazovat slabé objekty v naší Sluneční soustavě, například tělesa v Kuiperově pásu, prstenci ve tvaru šišky za oběžnou dráhou Neptunu.

Není to poprvé, co se MIRI potýká se závadou na spektrometru ve středním rozlišením. V období od srpna do listopadu 2022 se přístroji na několik měsíců zaseklo tzv. „mřížkové kolo“, ale kamera byla stále schopna pozorovat vesmír v jiných režimech.

Teleskop Jamese Webba
Zdroj: NASA

Zatímco NASA zkoumá, co se tentokrát na MIRI pokazilo, páteční vědecké prohlášení naznačuje, že tým, který teleskop Jamese Webba obsluhuje, může být schopen problém zatím obejít tím, že v případě potřeby „pořídí o něco delší expozice na problémových vlnových délkách.“

Lidstvu může sloužit až 20 let

Webbův teleskop za 10 miliard dolarů funguje od svého vypuštění 25. prosince 2021 po většinu času bez poruch. Pracuje 1,5 milionu kilometrů od Země v gravitačně stabilním místě ve vesmíru známém jako Lagrangeův bod 2.

Dalekohled by mohl ve vesmíru pracovat nejméně 20 let a během svého téměř ročního plného vědeckého provozu již nashromáždil řadu úžasných snímků, včetně neuvěřitelného snímku Uranu před několika týdny.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares