Parker Solar Probe

NASA zahájila misi s cílem přistát na Slunci. Bude to monumentální úspěch pro celé lidstvo, říkají vědci

  • NASA se plánuje dotknout Slunce
  • Parkerova sonda bude čelit neuvěřitelným teplotám

Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe letos proletí neuvěřitelně blízko Slunce, aby v klíčovém okamžiku, který vědci přirovnávají k prvnímu přistání lidstva na Měsíci, odebrala z povrchu naší hvězdy vzorek.


Nepřehlédněte: Důkaz o cestování v čase? Lidi zmátl 164 let starý obraz s telefonem iPhone


NASA chce „přistát na Slunci“

Stejně jako přistání na Měsíci přineslo vědcům významné poznatky o jeho původu a geologické historii, je i „dotyk“ neboli pečlivá analýza složek, které tvoří Slunce, klíčová pro pochopení naší hostitelské hvězdy a jejího vlivu na celou sluneční soustavu.

Parkerova sonda Solar Probe byla ke Slunci vypuštěna v srpnu 2018 z floridského mysu Canaveral. Zhruba 7000 kilogramů vážící zařízení o velikosti malého auta, chráněné téměř dvanáct centimetrů tlustým karbonovým obalem, musí odolat většímu teplu a radiaci než kterákoli dřívější sonda.

Vědci z NASA doufají, že mise, která je naplánována na 24. prosince letošního roku, jim poskytne informace o tom, proč je koróna mnohonásobně teplejší než povrch Slunce, a lépe tak pochopí fungování hvězd.

Sonda proletí kolem Slunce rychlostí 700 000 km/h, pouhých 3,8 milionu kilometrů od jeho povrchu, aby z něj odebrala vzorek. Půjde o vůbec první odebraný „fragment“ hvězdy a sonda se ke Slunci přiblíží sedmkrát blíže než kterékoli jiné kosmické plavidlo v historii lidstva.

Nour Raouafi, vědec NASA, pro stanici BBC uvedl: „V podstatě téměř přistáváme na hvězdě. Bude to monumentální úspěch pro celé lidstvo. Je to ekvivalent přistání na Měsíci v roce 1969.“

NASA, Slunce
Zdroj: NASA

Má objasnit extrémní počasí

Sonda bude shromažďovat fotografie a měření, která, jak vědci doufají, jim pomohou lépe pochopit fenomén slunečního větru – vnější proud nabitých částic ze Slunce, který ovlivňuje všechny planety včetně Země.

Vědci NASA od sondy také očekávají odpověď na otázku, proč je povrch Slunce s teplotou okolo 5500 stupňů Celsia výrazně chladnější než koróna, který má místy teplotu šest milionů stupňů. Existuje několik teorií, žádná ale plně neobjasňuje extrémní rozdíly teplot. 

Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe se do historie zapsala již v roce 2021 proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Podle NASA to bylo vůbec poprvé, co se lidstvem vyrobená sonda „dotkla“ Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Express, Interesting Engineering

Total
0
Shares