- Americká sonda LRO poslala vědcům neobvyklý snímek
- Ukazuje jihokorejskou družici, která přelétá nad Měsícem
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) před pěti lety vypustil sondu Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), jejímž úkolem je podrobně mapovat povrch Měsíce a vyhledávat potenciální místa přistání, zdroje a zajímavé útvary. Družice zmapovala již přibližně 98,2 % měsíčního povrchu, vyjma hluboce zastíněných oblastí v polárních oblastech.
Nepřehlédněte: Detonace, kterou chcete. USA otestovaly nový raketový motor, který využívá řízené výbuchy
NASA se vydá na Měsíc
Nedávno však LRO zaujala z jiného důvodu: pořídila snímky jiné družice, která prolétala nad měsíčním povrchem. Jižní Korea svůj lunární orbiter Danuri vypustila v srpnu před dvěma lety. Jeho úkolem je testovat technologie, včetně vesmírného internetu, a vytvořit topografickou mapu měsíčního povrchu.
Mapa pomůže vybrat budoucí místa přistání a identifikovat zdroje, jako je uran, helium-3, křemík, hliník a vodní led. Danuri má na palubě sadu přístrojů, včetně spektrometru, magnetometru a dalších senzorů.
Pět z šesti vědeckých zařízení na sondě Danuri vyrobil korejský úřad KARI, ale jedno zařízení na palubě nese „razítko“ NASA. Aparát ShadowCam je navržen tak, aby zkoumal trvale zastíněné oblasti na měsíčních pólech a hledal jakékoli náznaky ložisek vodního ledu. Jeho činnost by mohla vědcům poskytnout cenné údaje pro budoucí mise v rámci programu NASA Artemis, jehož cílem je přistání astronautů na Měsíci v roce 2025 nebo 2026.
- ShadowCam je více než 200krát citlivější na světlo ve stinných oblastech Měsíce než jiné lunární kamery. Temný povrch snímá tak, že spoléhá na „zemský svit“, odraz světla z naší planety, který osvětluje Měsíc. Mimo to také využívá odrazu slunečního světla od hor a hřebenů.
NASA Spots Surfboard-Shaped Object Speeding Past The Moon https://t.co/8HPy8xVjO1
— ScienceAlert (@ScienceAlert) April 11, 2024
Korejská sonda Danuri
Ve dnech 5. a 6. března dvojice orbitálních sond prolétla kolem sebe kombinovanou rychlostí 11 500 km/h. Proběhly tři oběhy, při nichž se sonda LRO dostala do vhodné pozice, kdy mohla pořídit snímky rychle se pohybujícího družice Danuri.
Není to poprvé, co na sebe orbiter Danuri upozornil. Nedávno vědcům odeslal sérii fotografií, které vznikaly v totální tmě.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist, Universe Today
A máme tu zase objekt k plundrování, že.
ale to je dobře no ne? myslí se na budoucnost, jednou nám dojde železo, nikl,
kobalt, chrom…co potom? mašiny, auta budou z lepenky?
Pokud nějaká fotografie vznikne v totální tmě, tak bude černá, takže pokud je na nich něco vidět, tak tam nějaké světlo (nebo jiné záření) muselo být.
Už se fakt těším, až ten měsíc budou funelovat kvůli surovinám….. Udělá se hromada děr, vytěží se co se da
.
.. A že to může změnit nějaké vlastnosti měsíce jako gravitace a já nevím co všechno, to je už nezajímá…. Jednou nám buď měsíc ulítne do vesmíru nebo nám spadne vlivem gravitace země na hlavu. A už se fakticky těším jak pak budou brečet, že příliv odliv a další věci, které měsíc ovlivňuje, bude všechno v kopru. Jen doufám, že už nebudu žít, až to tu lidstvo tak rozm*dá….
Nic proti Vaším názorům. Ale realisticky je to dost nepravděpodobně, v hodně dlouhé době, určitě žádná větší těžba nebude a pokud ano, tak vzácných materiálů kterých pošleme dost málo. Měsíc funguje částečně i jako štít, který kde jaký volný šutr přitáhne, co chvíli do něj něco vletí/odletí a to zvedá/snižuje jeho hmotnost. Ve Vašem případě už by muselo jít o nesmyslné až nepředstavitelné množství.
Jo to dává logiku. A je fakt, že do toho nabourá ledacos……. Ale když vezmeme v potaz hamižnost, tak to tam bude vybrané do sucha….. Čekám, že to dopadne jak u jiných surovin, jako zlato, ropa,…. Dokud to dává, tak se bere….
Proto čekám, že jednou z toho bude velký průser……
Šťórajó,šťórajó,až došťórajó.
Návrat Rámy.