- K Zemi může zamířit gigantická sluneční bouře!
- Ničivá síla způsobí apokalypsu, varuje NASA
Vědci varovali před důsledky extrémní sluneční bouře, která by nás mohla na několik měsíců připravit o internet. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal do vesmíru sondu, která má zabránit potenciální „internetové apokalypse“, jež by mohla nastat již v příštím desetiletí. Vyplývá to ze zprávy serveru India.com.
Nepřehlédněte: WhatsApp oznámil neuvěřitelnou novinku. Konec překlepům a trapným chvilkám!
Geomagnetická bouře způsobí pořádnou paseku
Sonda Parker Solar Probe (PSP), vypuštěná do vesmíru v roce 2018, podnikla pozoruhodnou cestu, která ji zavedla až do míst na Slunci, kde vzniká sluneční vítr. Ten se skládá z nepřetržitého proudu nabitých částic vycházejících z nejvzdálenější atmosféry Slunce, známé jako koróna.
Navzdory drsným podmínkám intenzivního horka a záření družice Parker Solar Probe vytrvale sbírala důležité informace o fungování naší životadárné hvězdy. Profesor Stuart Bale z Kalifornské univerzity, který je hlavním autorem studie, vysvětlil proč jsou znalosti o slunečním větru natolik důležité.
Nashromážděná data pomáhají vědcům pochopit, jak Slunce uvolňuje energii a pohání geomagnetické bouře, které ohrožují naše komunikační sítě. Pokud by došlo na nejhorší scénář, taková událost by mohla způsobit, že lidé na měsíce nebo dokonce roky ztratí přístup k internetu, satelitům a elektrické vedení se stane nepoužitelným.
„Vítr přenáší ze Slunce na Zemi spoustu informací. Pochopení mechanismu slunečního větru je tedy pro lidstvo důležité z praktických důvodů,“ dodává Bale.
Co je sluneční erupce?
Sluneční erupce je intenzivní výbuch záření, který vzniká uvolněním magnetické energie spojené se slunečními skvrnami. Erupce jsou největšími explozivními událostmi v naší sluneční soustavě. Jsou vidět jako jasné oblasti na Slunci a mohou trvat od několika minut až po několik hodin.
Sluneční erupci obvykle vidíme podle fotonů (neboli světla), které uvolňuje, a to na většině vlnových délek spektra. Sluneční erupce jsou také místem, kde dochází k urychlování částic (elektronů, protonů a těžších částic), uzavírá server India.com.
Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: India