- Odborníci pracují na novém typu robota
- Plánují ho vyslat na Saturnův měsíc Enceladus
Vědci americké NASA si řekli, že je nejvyšší čas přejít od tradičních robotů na kolečkách k něčemu, co vypadá jako ze sci-fi filmu a má potenciál posunout průzkum vesmíru na další úroveň.
Nepřehlédněte: Přechod z Windows na MacBook s macOS: Vyplatí se přejít? Tady jsou naše roční zkušenosti!
Obří robohad NASA
Experti pracují na robotovi podobnému hadovi, který bude zkoumat a hledat mimozemské formy života ve Sluneční soustavě. Svůj pozoruhodný stroj označují jako EELS (exobiologický průzkumník přežívajícího života) a vyvíjí ho v Laboratoři tryskového pohonu (JPL).
Vize vědců je taková, že bude pronikat dírami, štěrbinami a trhlinami napříč nebeskými objekty a prozkoumávat těžko přístupná místa, kde – jak věří – může narazit na život.
Z dostupných informací vyplývá, že robot se umí pohybovat po poušti, skalnatém povrchu, ale problém mu nedělá ani voda a led. Podle zprávy tým NASA nedávno provedl analogické pozemské testy hada uvnitř kanadského ledovce Athabasca a sopky Mount Meager. Jednalo se o první krok analýzy jeho odolnosti a navigačních schopností v náročném terénu.
Najde ve vesmíru život?
Vědci plánují EELS vyslat na Saturnův měsíc Enceladus. Se svým průměrem asi 500 kilometrů je Enceladus velký zhruba jako sedmina „našeho“ Měsíce. Je zároveň šestým největším Saturnovým měsícem.
Pozornost planetárních vědců získal v roce 2014, kdy kolem něj proletěla americká sonda Cassini, která pod jeho zmrzlým povrchem detekovala podpovrchový oceán.
Pro život jsou podle našich měřítek nezbytné tři složky, a to tekoucí voda, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické prostředí, především pak uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A mise Cassini prokázala, že Enceladus takřka všechno má.
Pomůže EELS najít mimozemský život? Hodně napoví, až se dostane na měsíc a vědcům na Zemi pošle první data. Nic není vyloučené!
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering