Asteroid, psyche 16

NASA se vydá zkoumat vzácný asteroid 16 Psyche. Má hodnotu 10 000 kvintilionů dolarů

  • NASA chystá sondu Psyche
  • Brzy ji vyšle ke kovové planetce

Vědci plánují prozkoumat asteroid, který by mohl z každého obyvatele Země udělat miliardáře. Je totiž plný drahých kovů v závratné hodnotě. Cíl mise však bude zcela jiný – experti chtějí porozumět zemskému jádru.


Nepřehlédněte: Používáte chytré hodinky? Jsou často špinavější než záchodová prkénka, zjistili vědci


Sonda, jejíž start je naplánován na 5. října, bude kolem asteroidu kroužit do roku 2026 a pomocí přístrojů zjišťovat, zda se náhodou nejedná o fragment jádra planety. Výzkumníci také plánují otestovat nový laserový komunikační systém a solární pohon, který by mohl znamenat milník na poli vesmírných technologií.

Asteroid jménem (16) Psyche

Země vznikla asi před 4,5 miliardami let, kdy se prach a plyn obklopující naše Slunce začaly shlukovat. Zpočátku byly tyto materiály velmi horké, ale jak se ochladily, usadily ve středu planety a nakonec vytvořily zemské jádro.

Vědci se domnívají, že elektrické proudy ve žhavém kovovém jádru Země jsou zodpovědné za vznik magnetického pole naší planety. To je kriticky důležité pro zachování zemské atmosféry a magnetosféra, která funguje jako neviditelný štít, odklání sluneční vítr.

„Kdyby neexistovalo magnetické pole, nejspíš bychom na Zemi měli úplně jinou atmosféru a bez života, jak ho známe,“ řekla vedoucí Laboratoře geokosmické fyziky NASA Eftyhia Zesta.

Vzhledem k tomu, že Země je jediným známý místem ve vesmíru, kde existuje život, a její jádro je pro život klíčové, mohlo by nám poznání zemského jádra potenciálně pomoci v tom, kde hledat mimozemský život. Přímá pozorování jsou však nemožná – zemské jádro se dělí na vnější a vnitřní část.

Vnější začíná v hloubce okolo 2 900 kilometrů pod povrchem. Vnitřní, doposud tradované jako pevné a jednolité, pak začíná od 5 000 kilometrů pod povrchem. Mezi těmito dvěma částmi je přechodová vrstva o tloušťce až 500 kilometrů. Nejhlouběji jsme se ale zatím prokopali jen do 12 kilometrů.

Cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky

Proto NASA vysílá sondu ke studiu obřího kovového asteroidu, o němž se domnívá, že obsahuje jádro, které by mohlo sloužit jako základ planety. Asteroid 16 Psyche se nachází asi 480 milionů kilometrů od Země, ale pokud byste ho nějakým způsobem dokázali dostat k naší planetě, získáte nikl v hodnotě 10 000 kvintilionů dolarů.

Družice, kterou do vesmíru vynese raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX z kosmodromu Space Launch Complex 39A, má strávit na oběžné dráze kolem asteroidu přibližně 26 měsíců, pořizovat fotografie a sbírat o něm data. Kromě toho, že lidstvo poprvé zblízka uvidí, jak vypadá kovový asteroid, poskytne mise výzkumníkům NASA také možnost vyzkoušet nové komunikační a pohonné systémy.

Od 50. let minulého století se americký Národní úřad pro letectví a vesmír při komunikaci se sondami spoléhá téměř výhradně na rádiové signály, ale tyto systémy jsou pomalé – odeslání jednoho barevného snímku s vysokým rozlišením z marsovského vozítka na Zemi trvá od 30 minut do několika hodin – a pokud chceme jednou kolonizovat Mars, budeme potřebovat rychlejší způsob komunikace.

Samotný signál se ve vesmíru rychleji šířit nemůže, ale NASA v poslední době experimentuje s optickými komunikačními systémy, které k přenosu informací využívají tzv. neviditelné lasery. Díky tomu lze při stejném přenosu poslat až stokrát více dat, než zvládnou tradiční rádiové komunikační systémy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Big Think, Metro

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. To mi nevychádza. Když ho sundáme na Zem, neztratí ty vzácné kovy svou vzácnost a tím i cenu?
    Nebo nám každému ke štěstí schází už jen velká hora niklu?

    1. Podle ekonomické teorie ano, USA nikdy nezajímalo nic jiného než peníze

  2. Takže když autorovi článku někdo ustřelí hlavu ochuzeným uranem, tak bude mít alespoň část těch vzácných kovů … navíc je to reálnější a realizovatelnější situace a nebudu nucen s ním toto zbohatnutí sdílet.

  3. Co to plácáš, ,uvedˇ jediný příklad, kterým by výzkum vesmíru přinesl nějaké peníze a kolik.

  4. Ta cena je nesmysl. Pokud je něčeho moc, tak cena klesá. Takové množství by se nikomu nepodařilo nikdy prodat ani za 1000 krát menší cenu než je v článku, takže to takovou hodnotu nemá

Comments are closed.