NASA Curiosity

NASA se dme pýchou: Vozítko Curiosity poslalo vědcům nevídané záběry Marsu

  • Mars, jak ho neznáte
  • Sonda Curiosity pořídila nevídané video
  • Podívejte se

Robotické vozítko Curiosity, která zkoumá povrch Marsu, to v poslední době nemá vůbec lehké. Nedlouho poté, co se mu podařilo dosáhnout nejistého cíle – hřebenu Gediz Vallis Ridge – mělo poměrně dlouhou odstávku. Nyní je však zpět a vědcům na Zemi poslalo neuvěřitelné záběry marsovské krajiny.


Nepřehlédněte: Xiaomi HyperOS je v Česku! Aktualizaci roku můžete stahovat na těchto telefonech


Mars, jak ho neznáte

Robotické vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátrá po životě na Marsu už 11 let. Neúnavně zkoumá povrch planety a hledá stopy po současném či minulém mikrobiálním životě.

Poslední dvě videa Curiosity natočilo 8. listopadu během svého 4002. marťanského dne neboli sol své mise. Pro vysvětlení, sol je o něco delší než pozemský den, který trvá 24 hodin. V období, pro které existuje termín „sluneční konjunkce Marsu“, přestávají vědci vozítku Curiosity posílat zprávy, protože je může rušit sluneční aktivita, ačkoli robot pozemšťanům stále zasílá pravidelná kontrolní data.

Letos sonda s vědci nekomunikovala dva týdny, od 11. do 25. listopadu, přičemž poslední pokyn, který obdržela, říkal, aby začala natáčet své okolí kamerami Hazard-Avoidance Cameras (HazCams).

NASA zkoumá planetu Mars

Tyto aparáty se obvykle používají k identifikaci marsovského terénu, jehož překonávání může být pro Curiosity riskantní a složité, ale v době, kdy je rover zapauzován, je lze využít i jinak.

Během záznamu, který se skládá z dvanácti hodinových snímků pořízených během 24 hodin, 37 minut a 22 sekund marťanského dne, je vidět stín Curiosity plující po povrchu Marsu, přičemž robot fakticky slouží jako rudimentární sluneční hodiny.

Tým obsluhující Curiosity doufal, že na videozáznamech spatří i pozoruhodné marťanské mraky nebo takzvané „prachové čertíky“, ale na záběrech nic takového bohužel není.

Na videu je však vidět údolí poblíž Aeolis Mons, 4,5kilometrové hory ležící v oblasti kráteru Gale na rudé planetě. Curiosity zkoumá tuto oblast od svého přistání v roce 2012.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares