- Curiosity nadále jezdí po Marsu
- Prudký kopec dal roveru pořádně zabrat
Robotické vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír pátrá po životě na Marsu už 11 let. Neúnavně zkoumá povrch planety a hledá stopy po současném či minulém mikrobiálním životě. Nedávná marťanská mise byla překvapivě jedna z těch nejtěžších, hlásí technici NASA. Rover musel vyjet prudký svah pokrytý pískem a velkými kameny.
Nepřehlédněte: Proč mimozemšťané nekontaktovali lidstvo? Možná neumí ovládnout oheň, říkají vědci
Vozítko NASA Curiosity
Díky moderním technologiím nemusíme osobně letět na Mars, abychom mohli odhalovat jeho tajemství. Stačí nám sledovat pouť robotické sondy Curiosity, která neúnavně zkoumá povrch rudé planety. Nedávno tento sofistikovaný rover absolvoval jednu z nejtěžších marsovských misí, píše server The Space.
Curiosity si razí cestu úpatím 5500 metrů vysoké hory Mount Sharp, která byla před miliardami let domovem jezer a řek. Tým výzkumníků věří, že minerály nalezené v této oblasti jim pomohou porozumět jezerním formacím, které ovlivnily tvar nižších úrovní této hory.
Terén v oblasti je náročný, ale vrstevnatost Mount Sharp poskytuje nebývalý pohled na různé epochy minulosti Marsu a na to, jak se krajina planety v průběhu času měnila. Poslední výprava však nebyla vůbec jednoduchá.
Rover musel zdolat prudký svah (23 stupňů) pokrytý pískem a kluzkými kameny. „Pokud jste někdy zkoušeli vyběhnout písečnou dunu, a to jsme v podstatě dělali, víte, že je to těžké, ale tady byly navíc ještě balvany,“ řekla vědkyně z Laboratoře proudového pohonu (JPL) NASA v jižní Kalifornii Amy Haleová.
Po Marsu jezdí už 11 let
Při prvním pokusu zdolat prudký svah vozítko nečekaně najelo na vysoký skalní výčnělek, což vyvolalo spuštění bezpečnostního mechanismu, který jízdu zastavil, uvedla NASA. Tým se proto rozhodl pro objížďku po méně náročném terénu, aby se robot dostal do míst, kam potřeboval.
Objížďka prodloužila cestu o několik týdnů, ale protože na Curiosity nečíhala žádná další nemilá překvapení, rover zdolal prudký svah a získal přístup k zajímavému, krátery posetému místu přezdívanému Jau.
„Byl to skvělý pocit, když jsme se konečně dostali přes hřeben a viděli ten úžasný výhled,“ uvedl vedoucí strategického plánování trasy roveru Curiosity v JPL Dane Schoelen. Vozítko Curiosity nyní pokračuje ve výstupu na horu Mount Sharp, aby se dostalo do nových, vyšších oblastí pro výzkum.
Sonda Curiosity shání na rudé planetě data od roku 2012, kdy tam zdárně přistála. Cílem této mise je hlavně zjistit, jestli na Marsu někdy existovaly formy života a zda by i v současnosti mohl hostit mikrobiální život. V roce 2018 robot například nalezl pradávné stopy organických látek.