- Vědci už tuší, kde se nachází skutečná pekelná planeta
- Připomíná rodiště Darth Vadera ze Star Wars
- Místo vodních oceánů jsou na ní moře lávy
Neuvěřitelně žhavá planeta obíhající kolem hvězdy vzdálené 1400 světelných let od Země vážně zpochybňuje naše představy o tom, co všechno je ve vesmíru možné.
Nepřehlédněte: Nový virus pro Android krade zprávy a fotografie. Může se ukrývat i ve vašem telefonu
Planeta připomíná peklo
První superzemě, kterou kdy lidé objevili, vydává podivné signály již téměř dvě desetiletí a vědci možná konečně přišli na to, co je důvodem, píše server Live Science.
Podle nové studie se na pekelném světě 55 Cancri e pravidelně otevírají sopky a chrlí horký plyn, který vytváří atmosféru, aby pak tato atmosféra opět vyhořela a planeta zůstala zcela „holá“. Potvrdit nebo vyvrátit novou vědeckou teorii bude mít za úkol teleskop Jamese Webba, nejmodernější kosmický aparát, jaký kdy vznikl.
Exoplaneta 55 Cancri e patří mezi nejvíce fascinující objekty ve vesmíru. Spolu s dalšími pěti planetami totiž obíhá kolem soustavy, jejímž středem je hvězda 55 Cancri – mimochodem jen 40 světelných let vzdálená a na obloze viditelná v souhvězdí Raka i pouhým okem.
Planeta je tak blízko své mateřské hvězdy, na vzdálenosti menší než dvě procenta vzdálenosti Země od Slunce, že celý oběh vykoná za pouhých 17 hodin. To na jejím povrchu vytváří extrémní podmínky, které se vzpírají vysvětlení.
Snad nejzáhadnějším aspektem planety, jak je uvedeno v článku přijatém v září do Astrophysical Journal Letters, je povaha jejího tranzitního signálu. Jedná se o světlo viditelné ze Země, když 55 Cancri e přechází přes svou mateřskou hvězdu a vytváří tak malé zatmění a světlo viditelné, když přechází za hvězdu.
Ovšem někdy, když 55 Cancri e přechází za svou hvězdou, nevychází ze samotné planety žádné viditelné světlo, zatímco jindy planeta vyzařuje silný a viditelný světelný signál – v infračerveném světle je viditelný vždy, i když se jeho síla mění.
Objekt žhavější než Slunce
Pozorování tohoto infračerveného signálu pomocí Spitzerova dalekohledu ukázalo, že na denní straně planety panují mimořádně extrémní teploty přesahující 2 427 °C, zatímco na noční straně panují chladnější, ale stále vysoké teploty kolem 1 127 °C.
V nové studii autoři říkají, že blízkost planety k mateřské hvězdě způsobuje její odplynování, což znamená, že se na ní otevírají obří sopky a termální průduchy, které do atmosféry chrlí horké prvky bohaté na uhlík. Planeta si však kvůli extrémnímu žáru nemůže tuto atmosféru dlouho udržet, tento plyn se nakonec vytratí a 55 Cancri e zůstane holá, dokud opět nezačne proces „odplynování“.
Výzkumníci se domnívají, že atmosféra 55 Cancri e je značně nestabilní. Proces odplynování se snaží atmosféru zvětšit, zatímco extrémní záření a sluneční vítr z hvězdy ji rozfoukávají pryč. Tyto dva procesy však nejsou v rovnováze, což vede k tomu, že někdy planeta atmosféru má a jindy ne.
Vědci se domnívají, že tato nerovnováha může vysvětlovat podivné tranzitní signály. Když je 55 Cancri e ve fázi „holé“ planety bez atmosféry, nevychází z ní žádné viditelné světlo, protože tam žádná atmosféra není, ale horký povrch planety stále vyzařuje infračervené světlo. Když se atmosféra „nafoukne“, v tranzitním signálu se objeví jak viditelné světlo, tak veškeré záření.
I když se jedná pouze o hypotézu, JWST nabízí způsob, jak ji ověřit. Měřením tlaku a teploty atmosféry planety by vědci mohli určit, zda je atmosféra přítomna stále či se vytváří a zase mizí.
Zdroj náhledové fotografie: ESA/Hubble, zdroj: Live Science, Astrophysical Journal Letters
… extrémní teploty přesahující 2 427 °C… a žhavější, než slunce? Chtělo by to doplnit základní vzdělání…
Darth Vader se narodil na Tatooine. To je pouštní planeta.
Tak 1400 světelných let a nebo 40.