Voyager 1

NASA řeší záhadu. Sonda Voyager 1 posílá z mezihvězdného prostoru nesmyslná data

  • Sonda Voyager 1 posílá zpátky na Zemi nesmyslné údaje
  • Vědci z NASA se snaží záhadě přijít na kloub

Sonda NASA Voyager 1 v současné době není schopna přenášet na Zemi žádná vědecká ani systémová data. Šestačtyřicetiletá družice sice přijímá příkazy, vše ale nasvědčuje tomu, že nastal problém s jejími počítači, uvádí zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.


Nepřehlédněte: Netflix rozdává před Vánoci vylepšení pro všechny. Nic navíc platit nemusíte


Voyager 1 se chová divně, hlásí NASA

Systém letových dat Voyageru 1 (FDS), který shromažďuje palubní technické informace a data z vědeckých přístrojů sondy, nekomunikuje podle očekávání s telekomunikační jednotkou (TMU), píše NASA na svých webových stránkách.

Při správném fungování sestavuje FDS informace o sondě do datového balíčku, který je pak pomocí TMU přenášen zpět na Zemi. V poslední době se tento datový balíček ale „zasekl“ a vysílá pouze opakující se vzorec jedniček a nul. Technický tým Voyageru 1 vystopoval problém v systému FDS, ale vědci počítají s tím, že může trvat týdny, než přijdou na řešení.

Nejde o první problém, se kterým se vědci potýkají. Letos v květnu údaje z telemetrického a řídícího systému (zkráceně AACS) neodpovídaly skutečné orientaci sondy. Hardware AACS byl naprostém pořádku, ale z neznámého důvodu systém posílal telemetrická data přes palubní počítač, který je zkresloval. Problém, o kterém jsme psali zde, nakonec vyřešila softwarová aktualizace.

Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

Voyager 1 představuje v současnosti nejdále se nacházející lidmi vytvořené těleso. Vypuštěna byla v roce 1977 a stala se první sondou, která opustila naši sluneční soustavu. Vědci přiznávají, že nikdo nečekal, že bude signál posílat tak dlouho.

Porozumět tomu, co se „na palubě“ sondy děje, přitom pro vědce představuje skutečnou výzvu. Situaci komplikuje fakt, že data jedním směrem putují 22 hodin a 33 minut, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dva dny. Zjištění problému a jeho náprava je tak vždy během na dlouhou trať.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Voyager 1 mají možná v moci mimozemšťani a kalí vodu. 😜

  2. Tu má už dávno chycenou Zafod s Perfectem, posílají schválně nesmyslná data, jen Arturovi měl nějaké připomínky, ale nechal toho. Nepropadejte panice.

  3. Fiala taky posílá nesmyslné signály. Možná ruší i voyager 1.

  4. Tak co když ji někdo zajistil a teď prostě vysílá ,kdyby to byli nesmysli vypadalo by to třeba akdhdhddbdjd 24748384474 ale říkají že jen 0 nebo 1 , divný. Tak Voayger hledá civilizaci a jak teda si představuji že dají o sobě vědět? Nevim no ale klidně by to tak mohlo být,už se jednou odmlčel Voayger a sám se zas ozval a neměl už dávno fungovat.

    1. Nebude to tim, ze i vas rezezec musi byt reprezentovan pomoci 0/1 aby sel poslat k zemi? Jelikoz je tomdigitalni komunikace… to co v clanku pisou je, ze se stale posilaji data, ktera jim nedavaji smysl. Format dat je vzdy 0/1…

Comments are closed.