- Nová mapa Andromedy ukazuje miliardy objektů.
- Včetně těch doposud skrytých.
Vědci již před více než 100 lety zjistili, že Andromeda se přibližuje k naší Mléčné dráze a obě galaxie se srazí. Jejich jádra splynou a vznikne galaxie nová, eliptická. Andromeda je předmětem vyčerpávajícího studia, ale nikdy jsme ji takhle detailně neviděli. Hubbleův vesmírný dalekohled totiž právě dokončil historické pozorování.
Nepřehlédněte: Xiaomi všem vytře zrak. Chystá bateriového krále s rekordní kapacitou, 7 500 mAh ho udrží na příjmu několik dní
Na Mléčnou dráhu se řítí Andromeda
Galaxie je tak velká, že se výsledná mapa skládá z 600 samostatných fotografií o výsledném rozlišení 2,5 miliardy pixelů. Hubbleův teleskop objevil přibližně 200 milionů hvězd, které jsou žhavější než naše Slunce. Je to velké množství, ale stále jen nepatrný zlomek celkové hvězdné populace v této galaxii. Vědci odhadují, že Andromeda obsahuje jeden bilion hvězd.
„Díky Hubbleovu teleskopu můžeme proniknout do obrovských detailů a pochopit, co se děje v celém disku. To se nám u žádné jiné velké galaxie nepodařilo,“ uvedl v prohlášení Ben Williams z Washingtonské univerzity.
Pozorování trvající deset let odhalila, že Andromeda je mnohem chaotičtější, než se očekávalo. Podobně jako nedávno vysloužilá Gaia u Mléčné dráhy, i Hubble si všiml charakteristických znaků dávné srážky s jinou galaxií: přítomnosti velké hvězdné populace, souvislých proudů hvězd a tak dále.
Hubble galaxii pozoroval deset let
„Vypadá to, že prošla nějakou událostí, která způsobila, že se v ní vytvořilo mnoho hvězd a pak se prostě uzavřela. Pravděpodobně to bylo způsobeno srážkou s jinou galaxií v jejím sousedství,“ dodal Daniel Weisz z Kalifornské univerzity v Berkeley.
„Andromeda připomíná přechodný typ galaxie, která se nachází mezi spirální galaxií s tvorbou hvězd a jakousi eliptickou galaxií, v níž dominují stárnoucí červení trpaslíci. Můžeme říct, že má velkou centrální výduť ze starších hvězd a hvězdotvorný disk, který není tak aktivní, jak by se vzhledem k hmotnosti galaxie dalo očekávat.“
Americký astronom Vesto Slipher předpověděl možný kolizní kurz galaxie v Andromedě s naší galaxií již v roce 1912, když zjistil, že světlo Andromedy je v důsledku jejího přiblížení „dopplerovsky“ posunuto do modré části barevného spektra.
Další studie předpověděly, že případná srážka Andromedy s naší Mléčnou dráhou je nevyhnutelná během následujících 5 miliard let. Tento proces by znamenal katapultování naší sluneční soustavy do vnějšího ramene nově vzniklé galaxie.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science