NASA Lunar Reconnaissance Orbiter

NASA právě vystřelila laserem na japonskou sondu na Měsíci a zasáhla cíl o velikosti sušenky Oreo

  • Vědci americké NASA se culí štěstím
  • Jejich laserový experiment totiž vyšel na jedničku

Sonda americké NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) úspěšně vystřelila laserový paprsek směrem k japonskému přistávacímu modulu SLIM, který odpočívá na povrchu Měsíce. Laser urazil vzdálenost 100 kilometrů a zasáhl cíl o velikosti pouhých 5 centimetrů, píše server IFLScience.


Nepřehlédněte: Nevídané! Tento telefon má „rentgenové vidění”. Brzy mu ho ale vypnou


NASA vystřelila laserem

Japonsko se lednovým přistáním stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti.

SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci. Přesto se tento lander stal součástí neobvyklého experimentu. Sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) z oběžné dráhy vystřelila směrem k jeho odrazové soustavě (malému terčíku o velikosti kulaté sušenky Oreo) laserový paprsek, který se odrazil a zamířil zpět k družici.

Odrazová soustava se skládá z osmi křemenných rohových hranolů zasazených do hliníkového rámu ve tvaru kopule. Díky nim dokáže odrážet světlo přicházející z více směrů. LRO na něj může vystřelovat pomocí laserového výškoměru a zaznamenávat světlo, které se odrazí zpět.

SLIM, JAXA
Zdroj: JAXA

Lidstvo zkoumá Měsíc

Protože se SLIM při přistání převrátil, na vědce čekal nesnadný úkol. Prvních osm pokusů nevedlo k ničemu. Teprve při devátém a desátém pokusu se laserový paprsek odrazil a zamířil zpět k družici. Výzkumníci americké NASA tak mají v ruce důkaz, že systém funguje, a to i za velmi obtížných podmínek. Dalším krokem je zdokonalit tuto techniku tak, aby se mohla stát rutinní pro mise, které budou chtít tyto retroreflektory používat v budoucnu.

Retroreflektor dokáže odrážet světlo přicházející z jakéhokoli směru. Je zcela optický, takže nevyžaduje napájení ani údržbu. To znamená, že může fungovat znovu a znovu po celá desetiletí. Pokud dokázal odrazovou soustavu na převráceném landeru úspěšně zasáhnout výškoměr na sondě Lunar Orbiter, který pracuje 13 let nad rámec svého primárního úkolu, nejnovější specializované lasery by mohly snadno učinit z retroreflektorů klíčovou technologii pro budoucí lunární mise.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares