NASA, Měsíc, Artemis

NASA oznámila zásadní objev! Měsíc má dost kyslíku na to, aby udržel naživu miliardy lidí po dobu tisíců let

  • Měsíc má ohromné zásoby kyslíku, tvrdí vědci.
  • Udržel by naživu miliardy lidí po dobu tisíců let.

Zatímco energii pro vesmírné osadníky se dejme tomu podaří zařídit, vědce trápí otázka, kde vzít kyslík. Lidé, jak víme, musí neustále dýchat. Odborníci naštěstí nedávno učinili převratný objev, když zjistili, že pod povrchem Měsíce se skrývá dostatek kyslíku pro život miliard lidí.


Nepřehlédněte: Připomíná Zemi. Na nově objevené planetě by mohl existovat život


Kolik kyslíku může Měsíc poskytnout?

Lidstvo investuje mnoho času a peněz do technologií, které by umožnily efektivní využití vesmírných zdrojů. V popředí tohoto úsilí stojí hledání nejlepšího způsobu výroby kyslíku na Měsíci. Náš přirozený satelit má sice atmosféru, ale ta je řídká a skládá se především z vodíku, neonu a argonu, nikoli ze směsi plynů, která by mohla udržet při životě savce závislé na kyslíku, jako je člověk.

Ve skutečnosti je však na Měsíci kyslíku obrovské množství, jen není v plynné formě. Místo toho je uvězněn v regolitu, vrstvě hornin a jemného prachu, která pokrývá povrch. Kdybychom dokázali kyslík z regolitu získat, stačil by pro život lidí na Měsíci? Vědci si myslí, že ano!

Na povrchu Měsíce převažují minerály, jako je oxid křemičitý, hliník, železo a hořčík. Všechny obsahují kyslík, ale v podobě nepřístupné našim plicím. Tyto minerály se na Měsíci vyskytují v různých formách, včetně tvrdých hornin, prachu, štěrku a kamenů. Podle expertů kyslík tvoří asi 45 procent měsíční půdy, je však neoddělitelně spojen s výše uvedenými minerály. Abychom tento houževnatý vztah rozbili, musíme investovat energii.

Elektrolýza, proces používaný na Zemi, například při výrobě hliníku, při kterém vzniká kyslík jako vedlejší produkt, by mohla tyto vazby rozbít. K jeho získání by však bylo zapotřebí značné množství energie. Aby byl tento proces udržitelný, musel by být podporován sluneční energií nebo jinými zdroji energie dostupnými na Měsíci. Získávání kyslíku z regolitu by také vyžadovalo sofistikované průmyslové vybavení.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Chce to dostatek energie

Nejprve bychom museli pevný oxid kovu převést do kapalné formy, a to buď působením tepla, nebo tepla v kombinaci s rozpouštědly nebo elektrolyty. Na Zemi k tomu technologii máme, ale přesun těchto zařízení na Měsíc a výroba dostatečného množství energie pro jejich provoz je velkou výzvou.

Podle NASA každý krychlový metr měsíčního regolitu obsahuje v průměru 1,4 tuny minerálů, včetně přibližně 630 kilogramů kyslíku. Vědci říkají, že lidé potřebují k přežití denně asi 800 gramů kyslíku. 630 kilogramů kyslíku by tedy člověka udrželo při životě nejméně dva roky.

Předpokládáme-li, že průměrná hloubka regolitu na Měsíci je asi 10 metrů a že z něj můžeme získat veškerý kyslík, znamená to, že povrch Měsíce by teoreticky poskytl dostatek kyslíku k přežití 8 miliard lidí na Zemi po dobu asi 100 000 let.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, The Conservation

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Právě pro mise na kamenné planety připravujeme Vajru, kapesní reaktor generující gama paprsek, který do vzdálenosti 5 metrů plazmatizuje hmotu a všechny sloučeniny rozloží na prvky a proto řeže kámen jak máslo, umožňuje vyříznout habitat odolný proti radiaci během pár minut přímo ve skále (podobně na zemi byly vyřezány ve skále chrámy Kailasa a Lalibela) a zároveň generuje kyslík z hornin. Na zemi to lze použít pro výrobu laciného vodíku, nebo etanolu (E85 syntetického paliva) z CO2 ve vzduchu.

  2. Jestli nápadu dobře rozumím, mám otázku: s přihlédnutím na složení atmosféry země připomínám, že vdechujeme další plyny a v rovnováze která dává smysl a určitou ochranu (například před požárem),
    vědí tohle ti “vědci”? Nápad tak čtvrtá třída… smutné, že to lidé berou vážně, místo aby přemýšleli, jak se tady na planetě morálně srovnat, vyčistit od odpadu (všeobecně), a uznat svá omezení. Skutečně infantilní.
    Vědcům přeji úspěch. Takovou víru bych docela záviděl. Jindřich druhý

    1. Pokud pominu stopova mnozstvi jinych plynu, dychame predevsim kyslik a dusik. Dusik v nezmenene podobe i vydychavame. Takze pokud prevezeme kapalny dusik na mesic, tam ho vypustime do habitatu a budeme ho prikrmovat ziskanym kyslikem a ocistovat o CO2, tak mame reseni..

  3. Tak “lidstvo investuje”…hmmm
    nevím, koho tím lidstvem myslí, ale jsem si jistá, že kdyby proběhl průzkum, kolik z lidí dobrovolně a vědomě investuje do takových kravin, bylo by tovčíslo mizivé.
    Naštěstí se nic takového jako přesun lidstva na Měsíc dít nebude, takže panáčkům, co vyhazují naše peníze do luftu, nezbyde nic jiného, než srazit paty, jít do pokory a přeladit kanál.
    Nestačí, plundrovat, rozvrtávat Zemi..ještě dalším planetám předvedou naše prázdné hlavy, co jsou zač…agresivní druh ve vesmíru se už vyskytuje, tak proč se s ním nespojí a neodletí 😉
    a my, co milujeme naši nádhernou planetu Zemi budeme mít konečně klid- my nemáme problém se zžít s přírodou, chránit ji q vážit si normálního života tady..bez miliard ukradených dolarů a bez věčného rozvrtávání a likvidování šeho okolo.
    Pokora, vděčnost a pokoj v duši a srdci- teda pokud panáčkové vůbec mají ponětí o tom, že něco takového mají 🤔
    ..leda, že by šlo o reptíky, kteří už neví kam se vrazit.
    A ještě něco takovéto staronové informace od prohnilé bandy, která si říká NASA, nás nirmální lidi fakt už dávno nezajímají.
    Přeji reptíkům i nám “obyčejným” lidem krásný den 😘❤

  4. To je bomba!!! Přitáhneme si měsíc k zemi a nárazem se spojí dohromady. Tím vytvoříme zemi větší a bude mít více kyslíku a dalších nerostných surovin. Ten kdo přežije jen malý náraz měsíce se zemî se bude mít dobře a ještě i jeho děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..