Splynutí galaxií

NASA oznámila nový objev. Směrem k Zemi hledí z vesmíru dvě obrovské zářící oči

  • Vědci v dalekém vesmíru spatřili něco neskutečného.
  • Směrem k Zemi koukají dvě žhnoucí oči.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil dechberoucí snímek, na němž je vidět pár zářících očí, které k nám upřeně hledí z hlubin vesmíru. NGC 2207 a IC 2163 jsou vzdálené galaxie, které se právě účastní nebeského tanga a nakonec, za mnoho miliard let, splynou v jeden objekt. Zatím se však pouze jemně dotýkají, říkají vědci NASA.


Nepřehlédněte: Rekordní pokus se Schrödingerovou kočkou. Vědci ji udrželi „při životě“ 1 400 sekund


Zírající kosmické oči

Bizarní útvar, na který se můžeme podívat díky kombinaci dat z Hubbleova a Webbova (JWST) teleskopu, jsou ve skutečnosti dvě galaxie ve fázi splynutí. JWST dodal detaily ve střední infračervené oblasti, zatímco Hubble na snímku poodhalil viditelnou a ultrafialovou oblast.

Galaxie vlevo, IC 2163, je o něco menší a zabírá jen něco přes čtvrtinu záběru, zatímco galaxie vpravo, pojmenovaná NGC 2207, zabírá mnohem větší plochu a její spirální ramena dosahují až k okrajům. „IC 2163 má jasně oranžové jádro se dvěma výraznými spirálními rameny, která se otáčejí proti směru hodinových ručiček a směrem ke koncům se narovnávají, přičemž levá strana zasahuje téměř k okraji,“ vysvětluje NASA na svém webu.

Oproti tomu NGC 2207 má velmi jasné jádro a větší a silnější spirální ramena, která se otáčejí proti směru hodinových ručiček. Tato galaxie také obsahuje více a větších modrých oblastí tvorby hvězd. Na samotných okrajích snímku je vidět temný vesmír včetně extrémně vzdálených galaxií, které vypadají jako oranžové a červené šmouhy.

Splynutí galaxií
Celý snímek splynutí galaxií NGC 2207 a IC 2163 | foto: NASA

Pamatujete na běžící kuře?

Mlhoviny, hvězdy a další vesmírné objekty vytvářejí v galaxii úžasné úkazy. Dalším takovým je IC 2944 – objekt, kterému se přezdívá Běžící kuře, a to díky tvaru ptáka, který někteří pozorovatelé spatřují v jeho nejjasnějších partiích. Pozornost si zaslouží i planetární mlhovina NGC 6302, jež se nachází v souhvězdí Škorpiona, protože připomíná žhnoucího motýla.

Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, pak nalezneme ve vzdálenosti 2180 světelných let ,vánoční stromečekʻ. Tahle „vánoční pohádka“ je spojena se snímkem hvězdokupy H V.27 (nebo také NGC 2264), která se nachází v souhvězdí Jednorožce a poprvé ji objevil v roce 1784 britský astronom William Herschel.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..