Měsíc, NASA

NASA objevila pod největším měsíčním kráterem podivnou kovovou strukturu. Sahá do hloubky 300 kilometrů

  • Vědci zkoumají odvrácenou stranu Měsíce
  • Pod velkým kráterem našli velký přebytek hmoty

Tým astronomů objevil pod největším měsíčním kráterem, Aitkenovou pánví, velký přebytek hmoty. Pravděpodobně se jedná pozůstatek po dávném dopadu obrovského asteroidu, ale možná i o něco mnohem podivnějšího, píše server Futurism.


Nepřehlédněte: Trápí vás výdrž vašeho telefonu? Tyto aplikace vysávají baterie jako upír, okamžitě je smažte!


„Představte si, že vezmete hromadu kovu o objemu pěti Velkých ostrovů na Havaji a pohřbíte ji pod zem,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Peter B. James z Baylorovy univerzity ve Waco v Texasu. „Přibližně tolik neočekávané hmoty jsme zjistili.“

Pozůstatky asteroidu?

Podivná hmota sahá do hloubky více než 300 kilometrů, uvádí se v článku vědců, který byl nedávno publikován v časopise Geophysical Research Letters.

Jižní Aitkenova pánev má oválný tvar, je široká až 2 500 kilometrů a hluboká 13 kilometrů. Navzdory své velikosti není ze Země vidět, protože se nachází na odvrácené straně Měsíce.

Pro měření jemných změn v síle gravitace v okolí Měsíce analyzovali James a jeho kolegové data z mise NASA Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL).

„Když jsme je zkombinovali s údaji o měsíční topografii ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, objevili jsme nečekaně velké množství hmoty stovky kilometrů pod Aitkenovou pánví,“ řekl James.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Měsíční záhada

Počítačové simulace naznačují, že kráter mohl být vytvořen asteroidem s jádrem ze železa a niklu, který se při dopadu rozšířil do horního pláště Měsíce, zatímco kov mohl zůstat zavěšen v plášti Měsíce až do dnešních dnů, místo aby klesl do jádra Měsíce.

Další teorie o tom, co hmotu vytvořilo, zmiňuje tuhnutí měsíčního magmatického oceánu, neboli proces, při kterém kdysi roztavený povrch Měsíce během miliard let ztuhl a zároveň se vytvořily husté oxidy.

Jižní Aitkenova pánev – o níž se předpokládá, že vznikla asi před 4 miliardami let – je největším dochovaným kráterem ve Sluneční soustavě.

„Je to jedna z nejlepších přírodních laboratoří pro studium katastrofických impaktů asteroidů, dávného procesu, který formoval všechny kamenné planety a měsíce, které dnes známe,“ uzavřel James.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: sci-news, futurism

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. Já sice věřím na mimozemštani, ale doufám že je za touto záhaDOU někteří experti nebudou hledat!!!!!!!!!

  2. Průměr Měsíce je zhruba 3500 metrů. Článek uvádí nesmyslných 300 km hloubky…

    1. Kde jste došel k této hodnotě? Nebo spíše k jednotce? 3500 beru, ale ne metrů, ale kilometrů.

  3. Dopad tak velkého a těžkého objektu by mohl měsíc roztočit nebo ne?

  4. To jsou vždycky články a přitom o zemi ví skoro kulový. A taky k zamyšlení je pročpak na tom měsíci od té dlouhatánské doby co uplynula od těch letů Apolla nebyli. To asi bude podobná záhada jako ty Dvojčata 11. září. A s tím osidlováním Marsu tak to je taky oblast Science-fiction.

Comments are closed.