- Vědci NASA bedlivě sledují asteroid 2023 DW
- Na Valentýna roku 2046 by se mohl srazit se Zemí
Nově objevený asteroid se může za 23 let nebezpečně přiblížit k Zemi, přičemž šance, že se vesmírný kámen srazí přímo s naší planetou, je zhruba 1 ku 625. Uvedli to na Twitteru představitelé Úřadu pro koordinaci planetární obrany NASA.
Nepřehlédněte: Už jste ho viděli? Češi natočili celovečerní film na iPhone. Okamžitě se stal hitem na Netflixu
Vědci objevili neobvyklý asteroid
I když se šance 1:625 nezdá vysoká, astronomové přiblížení asteroidu označují za rizikové. Druhým dechem ovšem dodávají, že se míra rizika bude snižovat s tím, jak budou k dispozici další data. Nejblíže Zemi bude planetka 14. února roku 2046, tedy na Valentýna.
O nově objeveném asteroidu toho mnoho nevíme. Astronomové se domnívají, že kámen je velký asi jako olympijský bazén, tedy je zhruba 50 metrů dlouhý.
„Když jsou poprvé objeveny nové kosmické objekty, trvá často několik týdnů, než se podaří snížit míru rizika a adekvátně předpovědět jejich oběžné dráhy na několik let dopředu,“ uvedla NASA na Twitteru. „Analytici budou asteroid 2023 DW nadále sledovat a aktualizovat předpovědi, jakmile budou přicházet další data.“
We've been tracking a new asteroid named 2023 DW that has a very small chance of impacting Earth in 2046. Often when new objects are first discovered, it takes several weeks of data to reduce the uncertainties and adequately predict their orbits years into the future. (1/2) pic.twitter.com/SaLC0AUSdP
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) March 7, 2023
Přímý dopad asteroidu by nebyl tak ničivý, jako v případě zhruba 12 kilometrů širokého balvanu, který před 66 miliony let narazil do Země a vyhubil dinosaury. 2023 DW by přesto způsobil vážné škody, pokud by dopadl např. do hustě obydlené oblasti.
Lidstvo vyzkoušelo planetární obranu
I když je srážka s 2023 DW velmi nepravděpodobná, vědci už několik let vyvíjejí metody, které mají Zemi před potenciálně nebezpečnými asteroidy, jako je tento, ochránit. Minulý týden NASA zveřejnila studii, která potvrdila, že mise DART (Double Asteroid Redirection Test) úspěšně změnila trajektorii planetky Dimorphos poté, co do ní narazil speciální modul.
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Live Science