FRB, signál

NASA obdržela zakódovanou zprávu ze vzdálenosti 16 milionů kilometrů od Země. Kdo ji poslal?

  • Průlom v laserové komunikaci, hlásí NASA.
  • Psyche poslala zprávu ze 16 milionů kilometrů.  

Národní úřad pro letectví a vesmír oznámil, že Země nedávno obdržela laserovou zprávu ze vzdálenosti více než 16 milionů kilometrů. Příznivci konspiračních teorií a mimozemských civilizací však budou zklamáni.


Nepřehlédněte: Jsme blízko přelomovému objevu. Na Venuši může být život, oznámili vědci


NASA hlásí zásadní průlom

Na Zemi dorazila zpráva ze sondy Psyche, která je od naší planety vzdálena miliony kilometrů. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) by tento působivý výkon mohl připravit půdu pro budoucí mise lidstva na Mars.

„Jde o jeden z mnoha důležitých milníků, které umetají cestu ke komunikaci schopné posílat snímky ve vysokém rozlišení a streamované video na podporu dalšího velkého skoku v historii lidstva: vyslání lidí na Mars,“ uvedla v prohlášení ředitelka oddělení technologických demonstrací v ústředí NASA Trudy Kortesová.

Laserová zpráva byla na Zemi přenesena vysílačem Deep Space Optical Communications (DSOC), který je v současné době na palubě kosmické sondy Psyche. Vzhledem k tomu, že se jedná o infračervené světlo, mohou inženýři jeho vlny snadno přenášet ve formě laseru. To však neznamená, že jde o jednoduchý úkol. 

Data jsou zakódována ve fotonech, což vyžaduje přítomnost řady špičkových přístrojů, včetně supravodivého vysoce účinného detektorového pole, které informace připraví k přenosu a na druhém konci je přeloží.

„Hovoříme tu o přenosové rychlosti 10 až 100krát vyšší než poskytují současné špičkové rádiové komunikační systémy,“ uvádí NASA. Další výhodou laserových paprsků je, že do mnohem těsnějších vln lze vměstnat mnohem více dat.

DSOC (Deep Space Optical Communications)
Zdroj: NASA

Sonda Psyche letí zkoumat mimořádný asteroid

„Laserová komunikace je přínosem pro vědce a výzkumníky, kteří chtějí od svých vesmírných misí vždy více, a umožní lidem lépe prozkoumat hluboký vesmír,“ uvedl ředitel divize pokročilých komunikačních a navigačních technologií v NASA Jason Mitchell. „Více dat znamená více objevů.“

Vědci však ještě musí překonat některé problémy. Čím větší vzdálenost musí laserová komunikace urazit, tím je obtížnější, protože je třeba přesného zaměření laserového paprsku. Signál fotonů slábne a trvá déle, než dosáhne svého cíle, což způsobuje zpoždění v komunikaci.“

V době, kdy sonda dosáhne své cílové destinace, tedy asteroidu 16 Psyche, který má podle NASA nevyčíslitelnou hodnotu, data k vědcům na Zemi poputují přibližně 20 minut.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Science Alert, NASA/JPL, NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. By mne zajímalo, jak se trefuje laserem sonda na Zemi!? Ze 16 mil. km musí být ta přesnost “absolutní”, protože i při miniaturní odchylce tisícin stupně by naši planetu signál zcela minul …

Comments are closed.