- Vědci v dalekém vesmíru spatřili něco neskutečného
- Vánoční stromeček se třpytí v celé své kráse
Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, nalezneme ve vzdálenosti 2180 světelných let ,vánoční stromečekʻ. Nejde o opravdický ozdobený stromek, byť se třpytí desítkami modrých hvězd, píše server Space.
Nepřehlédněte: Chrome obsahuje nebezpečnou chybu, přiznal Google. Hackeři mohou propašovat do PC virus
Vánoční stromeček
Tahle „vánoční pohádka“ je spojena se snímkem hvězdokupy H V.27 (nebo také NGC 2264), která se nachází v souhvězdí Jednorožce a poprvé ji objevil v roce 1784 britský astronom William Herschel. „Nový složený snímek NGC 2264 zvyšuje podobnost s vánočním stromkem díky výběru barev a rotace,“ uvádí astronomové NASA v prohlášení.
Rentgenové záření detekované observatoří Chandra je prezentováno jako modrá a bílá světla a připomíná vánoční řetěz na stromečku, zatímco optická data z teleskopu WIYN NSF jsou znázorněna zelenými liniemi a tvary, které vytvářejí větve a charakteristický tvar stromu. Infračervená data z Two Micron All Sky Survey (2MASS) pak znázorňují hvězdy jako zářivé bílé skvrny na pozadí černého vesmíru.
NASA připomíná, že koordinované, blikající variace zobrazené v animaci níže byly uměle vytvořeny, aby zdůraznily umístění hvězd viditelných v rentgenovém záření a zdůraznily podobnost tohoto objektu s vánočním stromkem.
Pulzar vyfoukl přízračnou ruku o délce 150 světelných let
Nejde o první ani poslední snímek americké vesmírné agentury, který upoutal pozornost příznivců astronomie. V listopadu letošního roku rentgenová observatoř Chandra pořídila snímek, který vzdáleně připomíná lidskou ruku. Útvar, kterému se přezdívá Ruka boha (anglicky Hand of God), vznikl při zániku masivní hvězdy. Tato katastrofická událost po sobě zanechala rychle rotující superhusté hvězdné těleso známé jako pulzar, napsal server The Space.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, SciTechDaily