- Život na Měsíci bude vypadat úplně jinak.
- Vědci našli místo, které se stane novým útočištěm lidstva.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) našel místo, které je perfektní pro založení měsíční základny. Data z vesmírné sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) naznačují, že by se astronauti mohli uchýlit do jeskyně.
Nepřehlédněte: Čas je pouhá iluze, říkají vědci. Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou
Na Měsíci objevili podzemní jeskyni
Americká agentura NASA udělala další krok k obydlení Měsíce. Našla totiž vhodné místo pro vybudování základny. Lunární jeskyně, do které se dá dostat z větší jámy na povrchu, představuje podle vědců stabilní a bezpečné prostředí s příjemnými teplotami, které je vhodné pro dlouhodobý průzkum a osídlení našeho přirozeného satelitu.
Slibné podzemní místo bylo nalezeno v Moři klidu, 650 kilometrů široké pánvi, po které se Neil Armstrong a Buzz Aldrin jako první astronauti prošli před 55 lety. Jeskyně, o níž se předpokládá, že je až 80 metrů dlouhá, 45 metrů široká a nachází se v hloubce 130 až 170 metrů pod povrchem, se rozprostírá pod asi 100 metrů širokou jámou.
Mohla by posloužit jako útočiště
Vědci se domnívají, že jeskyně je pravděpodobně „lávový tunel“. Ty vznikají, když roztavená láva protéká sopečným kanálem a po ochlazení a ztuhnutí lávy po sobě zanechává dutý prostor. Objeveny byly na Zemi, Měsíci a předpokládá se, že existují pod povrchem i na Marsu.
Dřívější studie NASA ukázaly, že lávové tunely mohou poskytnout lepší podmínky pro dlouhodobé bydlení než povrch Měsíce, který se během dne zahřeje až na 126 stupňů a v noci teplota klesá na minus 173 stupňů Celsia.
Jámy, jeskyně a důlky jsou zdrojem těch nejstabilnějších teplot na celém Měsíci. Teploty v zastíněných místech se pohybují okolo sedmnácti stupňů Celsia. A najde jen o příjemné teploty. Jámy a jeskyně jsou podle vědců vhodné také k ochraně před kosmickým a slunečním zářením a mikrometeority.
Zdroje náhledové fotografie: University Of Trento/NASA/JPL-Caltech, zdroj: Metro, Guardian, Nature Astronomy