Měsíc

NASA našla obyvatelné místo na Měsíci. V jeskyni chce postavit základnu

  • Život na Měsíci bude vypadat úplně jinak.
  • Vědci našli místo, které se stane novým útočištěm lidstva.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) našel místo, které je perfektní pro založení měsíční základny. Data z vesmírné sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) naznačují, že by se astronauti mohli uchýlit do jeskyně.


Nepřehlédněte: Čas je pouhá iluze, říkají vědci. Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou


Na Měsíci objevili podzemní jeskyni

Americká agentura NASA udělala další krok k obydlení Měsíce. Našla totiž vhodné místo pro vybudování základny. Lunární jeskyně, do které se dá dostat z větší jámy na povrchu, představuje podle vědců stabilní a bezpečné prostředí s příjemnými teplotami, které je vhodné pro dlouhodobý průzkum a osídlení našeho přirozeného satelitu.

Slibné podzemní místo bylo nalezeno v Moři klidu, 650 kilometrů široké pánvi, po které se Neil Armstrong a Buzz Aldrin jako první astronauti prošli před 55 lety. Jeskyně, o níž se předpokládá, že je až 80 metrů dlouhá, 45 metrů široká a nachází se v hloubce 130 až 170 metrů pod povrchem, se rozprostírá pod asi 100 metrů širokou jámou.

Jeskyně na Měsíci
Zdroj: NASA

Mohla by posloužit jako útočiště

Vědci se domnívají, že jeskyně je pravděpodobně „lávový tunel“. Ty vznikají, když roztavená láva protéká sopečným kanálem a po ochlazení a ztuhnutí lávy po sobě zanechává dutý prostor. Objeveny byly na Zemi, Měsíci a předpokládá se, že existují pod povrchem i na Marsu.

Dřívější studie NASA ukázaly, že lávové tunely mohou poskytnout lepší podmínky pro dlouhodobé bydlení než povrch Měsíce, který se během dne zahřeje až na 126 stupňů a v noci teplota klesá na minus 173 stupňů Celsia. 

Jámy, jeskyně a důlky jsou zdrojem těch nejstabilnějších teplot na celém Měsíci. Teploty v zastíněných místech se pohybují okolo sedmnácti stupňů Celsia. A najde jen o příjemné teploty. Jámy a jeskyně jsou podle vědců vhodné také k ochraně před kosmickým a slunečním zářením a mikrometeority. 

Zdroje náhledové fotografie: University Of Trento/NASA/JPL-Caltech, zdroj: Metro, Guardian, Nature Astronomy

Total
0
Shares