- Vědci zkoumají odvrácenou stranu Měsíce
- Pod kráterem našli kovovou konstrukci
Odvrácená strana Měsíce skrývá pod svým povrchem kolosální tajemství. Nikdo si není stoprocentně jistý, co to je – nejpřesnější formulace, kterou vědci dokázali použít, zní „velký přebytek hmoty“. Pravděpodobně se jedná pozůstatek po dávném dopadu obrovského asteroidu, ale možná i o něco mnohem podivnějšího, píše server Bussines Insider.
Nepřehlédněte: Tato aktualizace Windows 11 způsobuje obrovské problémy. Počítač zpomalí tak, že je nepoužitelný
Tajemný Měsíc?
Na Měsíci se nachází jeden z největších zachovalých kráterů ve Sluneční soustavě – Aitkenova pánev, která se nachází na odvrácené straně našeho přirozeného satelitu. O tomto místě se vědci snaží již dlouho získat více informací. Tato obří struktura má průměr přes 2 500 kilometrů a hloubku 13 kilometrů. Jedná se o největší, nejhlubší a nejstarší pánev na Měsíci.
Američtí vědci našli gigantickou kovovou strukturu pod tímto velkým kráterem díky kombinaci dat ze dvou družic NASA – konkrétně z misí Lunar Reconnaissance Orbiter a Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL).
Pozůstatky asteroidu?
„Představte si, že vezmete hromadu kovu o objemu pěti Velkých ostrovů na Havaji a pohřbíte ji pod zem,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Peter B. James z Baylorovy univerzity ve Waco v Texasu. „Přibližně tolik neočekávané hmoty jsme zjistili.“
„Když jsme původní data zkombinovali s údaji o měsíční topografii ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, objevili jsme nečekaně velké množství hmoty stovky kilometrů pod Aitkenovou pánví,“ dodal.
Jak uvádí článek, který byl publikován v časopise Geophysical Research Letters, podivná hmota sahá do hloubky více než 300 kilometrů. Jedním z možných vysvětlení záhadné struktury je, že kov z asteroidu, který kráter vytvořil, je stále usazen v plášti Měsíce. „Hustá hmota – ať už je to cokoli a odkudkoli – zatěžuje dno pánve směrem dolů téměř o kilometr,“ píše server Futurism.
Další možností je, že by hmota mohla být koncentrací hustých chemických látek spojených se vznikem Měsíce, při kterém jeho magmatický oceán tuhnul v horniny.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: sci-news, futurism, Bussines Insider
To je jak z filmu Moonfall
To je z Transformers, vesmírá autobotská loď.
Tím je vysvětleno, proč se měsíc neotáčí kolem své osy. Hmotnost zjištěneho útvaru to dle fyzikálních a gravitačních zákonů nedovolí.
Zajímavá teorie. Akorát že Měsíc se kolem své osy otáčí. Otočí se právě jednou za oběh. Říká se tomu vázaná rotace a ve vesmíru se nejedná o nic neobvyklého. Jen ve sluneční soustavě se takto chovají desítky měsíců.
A proc se tedy rika odvracena strana Mesice?
H.G.Wells, První lidé na Měsíci..?