- V jámách na Měsíci jsou příjemné „jarní teploty“
- Jednou tam možná budeme žít, doufají vědci z NASA
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) našel místa, která v budoucnu poslouží pro založení lidské kolonie. Data z vesmírné sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) naznačují, že by se lidstvo mohlo usadit v jámách, kde je překvapivě příznivá teplota. V průměru v nich dosahuje příjemných 17 °C.
Nepřehlédněte: Vědci objevili temnou hmotu z doby před 12 miliardami let. Chtejí přijít na to, co tvoří vesmír
V jámách na Měsíci jsou příjemné „jarní teploty“
Americká NASA po letech zkoumání možná konečně učinila zásadní objev, který lidstvu pomůže vypořádat se s extrémními výkyvy teplot, které panují na Měsíci. Je dobře známo, že povrch planety se během dne zahřeje až na 126 stupňů a v noci klesne na mínus 173 stupňů Celsia. Vybudovat základnu s lidskou základnou na povrchu Měsíce je proto obtížný úkol.
Vědci nyní zkoumají možnost, že by lidstvo základny vybudovalo v podzemí a na nehostinné planetě se takzvaně zakopalo. Vesmírná sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) objevila jámy, které jsou zdrojem těch nejstabilnějších teplot na celé přirozené družici Země. Z dostupných dat vyplývá, že v zastíněných místech se pohybují okolo sedmnácti stupňů Celsia.
A balmy 63 degrees Fahrenheit. https://t.co/5lcKAWiFz9
— Futurism (@futurism) July 27, 2022
Lidstvo se vrátí tam, odkud vzešlo
„Asi 16 z více než 200 jam jsou pravděpodobně propadlé lávové tunely,“ řekl Tyler Horvath, doktorand planetárních věd na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.
Kromě slibných teplot by objevené jámy plnily i funkci ochranného deštníku před kosmickým zářením a mikrometeority, které na povrch Měsíce bez ustání dopadají. Vědci se domnívají, že některé jámy možná vedou do komplexů jeskyní a dutin.
„Lidská civilizace se vyvíjela v jeskyních, a do jeskyní se možná vrátíme, až budeme jednou žít na Měsíci,“ řekl vědec David Paige, který vede experiment Diviner Lunar Radiometer na palubě sondy LRO, která měření teploty provedla.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism