planeta, NASA

NASA našla 85 planet v obyvatelné zóně, na kterých by mohl existovat život

  • Ve vesmíru možná nejsme sami
  • Výzkumníci objevili 85 nových exoplanet 
  • Teoreticky by na nich mohl existovat život

Astronomové objevili za hranicemi sluneční soustavy 85 exoplanet, které by mohly být vhodné pro život. Výzkumníci o tom informují ve studii, kterou otiskl časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).


Nepřehlédněte: Webbův teleskop pokračuje ve své misi. V hlubinách vesmíru našel „továrnu na hvězdy“


Našli vědci obyvatelné planety?

Výzkumníci Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) společně s vědci z university of Warwick slaví velký úspěch. Objevili totiž 85 exoplanet, které mohou teoreticky hostit život. Jejich velikost se pohybuje od přibližně 17 000 kilometrů do neuvěřitelných 560 000 kilometrů v průměru – všechny jsou větší než Země.

Exoplaneta neboli extrasolární planeta je takové vesmírně těleso, které obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce, vyskytuje se tedy mimo naši sluneční soustavu. Dosud bylo objeveno více než 5 500 exoplanet, ale nikdo neví, zda hostí nějakou formu mimozemského života.

Klíčové je, že nově detekované planety obíhají ve správné vzdálenosti od své hvězdy, aby na nich mohl existovat život, takže – podobně jako Země – nejsou příliš chladné ani příliš horké. Leží v tzv. „obyvatelné zóně“.

Novou vědeckou studii vedla doktorandka Faith Hawthornová. „Všechny exoplanety se nacházejí v 85 unikátních systémech. Na každou hvězdu připadá jedna planeta. Některé z nich mohou být kamenné, jiné plynné. Je poměrně vzácné, aby byly objeveny obyvatelné planety – pro obyvatelnost je potřeba velmi specifický soubor podmínek.“

Země
Zdroj: ColiN00B / Pixabay

Kosmická sonda NASA TESS

Vědci k detekci exoplanet využili data z družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), která zkoumá oblohu a hledá potencionálně obyvatelné planety.

Nové exoplanety byly nalezeny metodou založenou na tzv. tranzitech, která využívá přechodu nebeského objektu před hvězdou, což má potvrdit existenci objektu. Metoda se zaměřuje na poklesy v rentgenovém záření, nikoli na světlo hvězdy. Planety či podobná tělesa je tedy obecně možné touto metodou odhalit, když z pohledu ze Země přecházejí (tranzitují) před hvězdou svého systému.

Předběžný odhad ukazuje, že nově objevené planety obíhají kolem své hostitelské hvězdy v rozmezí 20 až 700 dní, zatímco většina exoplanet dříve pozorovaných sondou TESS má oběžnou dobu jen 3 až 10 dní.

K silným motivacím pro pátrání po planetách mimo náš solární systém patří především touha vědců zjistit, jestli existuje i jinde svět podobný Zemi a zda je v kosmu život.

Zdroj náhledové fotografie: 4144132 / Pixabay, zdroj: Daily Mail, Unilad

Total
0
Shares