- Helikoptérka Ingenuity nadále poletuje po Marsu
- V rámci poslední mise s ní však vědci ztratili spojení
Helikoptéra velikosti malého dronu jménem Ingenuity (Vynalézavost), která patří americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA), před několika dny na Marsu absolvovala svůj 72. mimozemský let. Jenže věci nešly tak zcela podle plánu. Během klesání ztratili operátoři NASA se čtyřkilogramovým vrtulníkem kontakt a nyní přemýšlí nad tím, co bude dál.
Nepřehlédněte: Nový Galaxy S24 je v prvních dnech absolutně nejvýhodnější, ušetříte několik tisíc
NASA řeší malér s Ingenuity
„Údaje, které vrtulníček Ingenuity během letu odeslal vozítku Perseverance (které funguje jako prostředník mezi helikoptérou a Zemí), ukazují, že úspěšně vystoupal do maximální výšky 12 metrů,“ napsali představitelé NASA na oficiálních webových stránkách.
„Během plánovaného klesání se však komunikace mezi dronem a roverem ještě před přistáním předčasně přerušila. Tým Ingenuity nyní analyzuje dostupná data a zvažuje další kroky k obnovení komunikace.“
Výzkumníci nejprve uvažovali o tom, že by místo přistání (nebo havárie) zkontrolovali pomocí kamer umístěných na roveru Perseverance, jenže vozítko se momentálně nachází mimo přímou viditelnost s Ingenuity a než by se na místo dostalo, zabralo by to několik týdnů. Výzkumníci proto tuto možnost zamítli.
Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance 18. února 2021, má ale samostatný program. Původně měl stroj za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném marťanském prostředí.
Protože však předčil očekávání vědců NASA, jeho mise byla rozšířena a dnes Ingenuity slouží jako neocenitelný pomocník roveru Perseverance, který na Marsu zkoumá kráter Jezero, kde se před 3,5 miliardami lety nacházela voda a kde se podle vědců mohou stále nacházet známky života mikrobů.
Vrtulníček Ingenuity se během svých 72 letů na Marsu zdržel ve vzduchu více než 128 minut a urazil vzdálenost 17,7 kilometru. V tuto chvíli není jasné, zda se tato úctyhodná čísla budou dále zvyšovat. Doufejme, že se NASA s dronem podaří navázat kontakt, aby mohl v důležité misi pokračovat.
Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Space