HiRise

NASA na Marsu vyfotila „tvář medvěda“. Snímek dokázal, jak neuvěřitelný je lidský mozek

  • Medvěd na Marsu?
  • Vyfotila ho kamera sondy MRO

Sonda Národního úřadu pro letectví a vesmír Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zachytila jedinečný snímek ve chvíli, když prolétala zhruba 250 kilometrů nad povrchem rudé planety. I když objekt připomíná obličej medvídka, kterého všichni známe ze Země, ve skutečnosti se jedná o rozpadlý kopec uprostřed dávného kráteru na Marsu, píší vědci v příspěvku na oficiálním webu.


Nepřehlédněte: Je to oficiální: Vědci konečně zjistili, co se nachází uvnitř Měsíce


Fotka Marsu vzbudila pozornost

Na fotografii, která vznikla 12. prosince loňského roku, ale NASA nám ji nyní znovu připomíná, se do špičkové kamery šklebí něco, co vypadá jako obličej obrovského marťanského medvídka – se dvěma korálkovýma očima, knoflíkovým nosem a charakteristickou tlamou.

Ale jak vůbec neuvěřitelný útvar vznikl? Odborníci se domnívají, že ho vytvořily sedimenty zachycené na okrajích nyní zaplněného impaktního kráteru a lávových proudů.

MRO-NASA
Zdroj: NASA

Sonda NASA pořídila snímek z výšky 250 kilometrů

Tvář medvěda vynořující se ze sbírky zaprášených kamenů můžeme vidět díky jevu zvanému pareidolie, což je psychologická tendence, která vede lidi k tomu, že v náhodných obrazech nebo zvucích nacházejí význam. Vesmír je pro pareidolii nekonečnou inspirací.

Vzpomeňme, jaké pozdvižení mezi vědci i laickou veřejností vyvolala fotografie, kterou na Marsu pořídila sonda Viking v roce 1976. V oblasti Cydonia Mensae zachytila útvar, jenž se podobal tváři.

Až po 20 letech se nad místo dostaly další sondy, které pořídily fotografie z jiných úhlů a ukončily tak veškeré konspirace – tvář mimozemšťana byla jen důsledkem náhodné hry světel a stínů na přirozeném geologickém útvaru.

Sonda Mars Raconnaissance Orbiter (MRO) má za úkol hledat na povrchu vodu a pomocí speciálních přístrojů měřit chemické a magnetické vlastnosti planety za pomoci špičkových aparátů. Povrch rudé planety snímá kamera s vysokým rozlišením HiRISE, která je zatím nejvýkonnější, jaká kdy byla k jiné planetě poslána.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: LiveScience, MetroNASA

Total
0
Shares