- Webb je dalekohled budoucnosti
- Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru
Astronomové našli fascinující kosmický objekt, který by mohl být dávno ztraceným dvojčetem Mléčné dráhy. Nově objevená galaxie se nachází devět miliard světelných let od Země a dostala název Prskavka, píše server BGR.
Nepřehlédněte: Dlužíte za platbu, chodí českým uživatelům Netflixu v SMS. Mnoho lidí podvod neprokoukne a ocitne se v pořádném maléru
Webb se znovu vyznamenal
Důvodem, proč mnozí považují nově objevenou „Prskavku“ za dávno ztracené dvojče Mléčné dráhy, je to, že naplňuje vize vědců, jak vypadaly počátky naší galaxie, než rozežrala kulové hvězdokupy kolem sebe a vyrostla v obrovskou spirální galaxii, ve které dnes žijeme.
Astronomové Prskavku objevili v průběhu prvního pozorování hlubokého vesmíru pomocí teleskopu Jamese Webba, které odstartovalo v červenci loňského roku. Objev dlouho ztraceného dvojčete Mléčné dráhy však není jediným úspěchem této konkrétní mise nejdražšího kosmického dalekohledu všech dob.
Vědci doufali, že se mu také podaří pořídit strhující fotografie hlubokého vesmíru, jaké kdy byly zachyceny, což Webb během několika posledních měsíců pozorování několikrát potvrdil. Vzpomínáte na Pilíře stvoření v nevídané kvalitě?
Dvojče Mléčné dráhy?
Astronomové tvrdí, že galaxie Prskavka (Sparkler) se rychle rozrůstá kanibalizací svých sousedů, což podle jejich názoru ve svých úplných počátcích dělala i Mléčná dráha. Pojídání (též pohlcování) je totiž jedním ze společných rysů mnoha vesmírných těles. Černé díry požírají hmotu, která se k nim přiblíží, kdežto galaxie se spojují a jejich hvězdy požírají okolní hmotu, aby se zvětšily nebo byly těkavější. Dokonce se předpokládá, že některé planety, jako například Jupiter, požíraly jiné planety, aby dorostly do své dnešní velikosti.
Kde se přelomový teleskop nachází?
Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR