NASA, Měsíc, Artemis

NASA hlásí zásadní objev! Na Měsíci je kyslík pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let

  • Měsíc má ohromné zásoby kyslíku, tvrdí vědci
  • Udrží naživu miliardy lidí po dobu tisíců let

Měsíc má sice atmosféru, ale velmi řídkou a tvořenou převážně vodíkem, neonem a argonem. Nejedná se o takovou směs plynů, která by mohla udržet při životě savce, jakým je člověk. Ve skutečnosti je však na Měsíci kyslíku obrovské množství, jen není v plynné formě. Místo toho je uvězněn v regolitu, vrstvě hornin a jemného prachu, která pokrývá povrch naší přirozené družice. Kdybychom dokázali kyslík z regolitu získat, stačil by pro život lidí na Měsíci? Vědci si myslí, že ano!


Nepřehlédněte: Holky z OnlyFans možná přijdou o práci. Konkurují jim totiž dokonalé modelky, které neexistují


Kolik kyslíku může Měsíc poskytnout?

John Grant, lektor půdních věd na univerzitě Southern Cross, tvrdí, že se na Měsíci vyskytuje kyslík, který by stačil 8 miliardám lidí na zhruba 100 tisíc let. Ale! Samozřejmě, je tu háček!

Na povrchu Měsíce převažují minerály, jako je oxid křemičitý, hliník, železo a hořčík. Všechny obsahují kyslík, ale v podobě nepřístupné našim plicím. Tyto minerály se na Měsíci vyskytují v různých formách, včetně tvrdých hornin, prachu, štěrku a kamenů, které pokrývají povrch.

Grant poznamenává, že kyslík tvoří asi 45 procent měsíční půdy, je však neoddělitelně spojen s výše uvedenými minerály. Abychom tento houževnatý vztah rozbili, musíme investovat energii.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Chce to dostatek energie

V úvahu připadá elektrolýza. Na Zemi se tento proces běžně používá, například při výrobě hliníku. Elektrický proud prochází kapalnou formou oxidu hlinitého přes elektrody, aby se oddělil hliník od kyslíku. V tomto případě vzniká kyslík jako vedlejší produkt. Na Měsíci by naopak kyslík byl hlavním produktem a extrahovaný hliník (nebo jiný kov) by byl potenciálně užitečným vedlejším produktem.

Je to poměrně jednoduchá operace, ale má to háček: Spotřebuje hodně energie. Aby byla udržitelná, musela by být poháněna sluneční energií nebo jinými zdroji energie přímo na Měsíci.

Odpovědi se dočkáme za několik let

Vědec v článku své naděje upíná k belgickému startupu Space Applications Services, který již oznámil plány na stavbu tří reaktorů, které budou do roku 2025 vyslány na Měsíc, aby otestovaly, zda je těžba kyslíku z měsíčního povrchu opravdu možná a lidstvo skutečně čekají světlé zítřky.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares