Měsíc, NASA

NASA hlásí mimořádný objev! Na odvrácené straně Měsíce je gigantická kovová struktura

  • Vědci zkoumají odvrácenou stranu Měsíce
  • Pod kráterem našli kovovou konstrukci

Na odvrácené straně Měsíce se nachází jeden z největších zachovalých kráterů ve sluneční soustavě – Jižní Aitkenova pánev. Tato oblast vědce fascinuje, protože se pod ní nachází obrovská kovová konstrukce.


Nepřehlédněte: Očekávaná funkce WhatsAppu je tady! Videohovory jsou nyní pohodlnější


Pozůstatky asteroidu?

Planetární vědci objevili na odvrácené straně Měsíce strukturu, která váží přibližně 2,18 miliardy miliard kilogramů a táhne se do hloubky více než 300 kilometrů. Předpokládají, že by mohla obsahovat kov z asteroidu, který obrovský kráter vytvořil.

„Představte si, že vezmete hromadu kovu o objemu pěti Velkých ostrovů na Havaji a pohřbíte ji pod zem,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Peter B. James z Baylorovy univerzity ve Waco v Texasu. „Přibližně tolik neočekávané hmoty jsme zjistili.“

Tým vycházel z dat vesmírných sond, které jsou součástí mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) a měří jemné změny v gravitačním poli Měsíce. Tato pozorování lze využít ke studiu vnitřního složení našeho přirozeného satelitu. Jak se nakonec ukázalo, hmotnost, kterou sondy naměřily, vědce šokovala.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Měsíční záhada

„Když jsme data zkombinovali s údaji o měsíční topografii ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, objevili jsme nečekaně velké množství hmoty stovky kilometrů pod Aitkenovou pánví,“ říká James a přidává, že Jižní Aitkenova pánev má oválný tvar, je široká až 2 500 kilometrů a hluboká 13 kilometrů.

Jedním z možných vysvětlení záhadné struktury je, že kov pochází z asteroidu, který kráter vytvořil a je stále usazen v plášti Měsíce. „Hustá hmota – ať už je to cokoli a odkudkoli – zatěžuje dno pánve směrem dolů téměř o kilometr,“ dodává americký vědec.

Zájem různých kosmických agentur o Jižní Aitkenovu pánev je dán tím, jak moc je specifická. Oblast lze využít jak k poznávání vnitřního složení Měsíce, tak ke studiu jeho historie.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares