- Jsme ve vesmíru sami a pokud ne, proč se ještě neukázali?
- Pomoci navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi má nový vzkaz
Od doby, kdy byly původní Zlaté desky vyslány do hlubokého vesmíru na palubách sond Voyager 1 a Voyager 2, uplynulo již více než čtyřicet let. Vědci americké NASA se proto nyní snaží sestavit nové poselství, aby mimozemšťanům o planetě Zemi a lidském druhu poskytli aktualizované informace.
Nepřehlédněte: Astronaut ISS vyfotil vysoko nad povrchem Země vzácného rudého skřítka
Zlaté desky ze sond NASA Voyager
Původní Zlaté desky byly jako poselství v láhvi vyneseny do vesmíru s nadějí, že mimozemským formám života poskytnou ucelený vhled do lidské společnosti a historie naší planety. Skládaly se ze dvou pozlacených gramofonových desek, které obsahovaly zvukové záznamy a obrázky určené k zobrazení toho, co představuje život na Zemi, a které byly v roce 1977 umístěny po jedné na palubě každé sondy Voyager.
Obsah desek vybírala komise, kterou nevedl nikdo jiný než slavný astronom Carl Sagan. Vědci se tenkrát rozhodli pro sbírku mluvených pozdravů z 55 jazyků, hudbu z celé řady kultur, vědecká schémata, obrazy přírody a lidské kultury a matematické definice.
Kdyby lidstvo vydalo nové vydání Zlatých desek, co bychom mohli změnit na původním poselství ze 70. let? Na tuto otázku se snaží odpovědět článek v rámci projektu Message in a Bottle (MIAB). Ten je zatím v rané fázi, takže tým v současné době nastiňuje jen širší vizi mise a o konkrétním obsahu nehovoří. Konečným cílem je však vyslat jednu kopii MIAB do vesmíru na palubě nějaké vesmírné sondy a druhou kopii uchovat zde na Zemi.
„I když je pravděpodobnost, že mimozemská entita obdrží naše sdělení, malá, replikovaná verze zabezpečená na Zemi nabídne neocenitelné poznatky o naší civilizaci a jejím odkazu dalším generacím nebo případně inteligentním druhům, které by jednou mohly navštívit naši planetu,“ píší autoři studie.
Vzkaz pro mimozemšťany
Na rozdíl od originálů by nové poselství mohlo obsahovat i videa, což umožní mimozemským civilizacím porozumět lidstvu s mnohem větší hloubkou než nabídl statický obraz nebo zvukový záznam. Poselství by mohlo obsahovat i další technologické výstřelky, jako jsou hry nebo počítačový kód.
Stále však zůstává problémem, jak vytvořit univerzálně srozumitelné sdělení. V případě, že by takovou zprávu našel inteligentní mimozemský druh, jak s ním budeme komunikovat? Chápou svět prostřednictvím vizuálních a zvukových informací jako my, nebo vnímají vesmír pro nás zcela nepředstavitelným způsobem? Byli by vůbec schopni pochopit rozdíl mezi hudbou a dětským pozdravem?
K překonání tohoto problému vědci doporučují vytvořit systém, v němž by bylo možné informace odkrývat postupně, od základů života na Zemi až po složitější aspekty lidské společnosti a vědy. „Sdělení bude hierarchické: každá vrstva bude sloužit jako klíč k odemčení další, složitější vrstvy, přičemž se bude řídit zásadou, že každá z nich by měla být srozumitelná a informativní,“ vysvětlují.
V konečném důsledku by zpráva MIAB mohla být lákavou reklamou na náš druh a jeho úspěchy a zároveň také časovou kapslí, která by dokumentovala úspěchy lidstva. Koneckonců v tomto duchu byly původně koncipovány i Saganovy Zlaté desky v 70. letech minulého století.
Vyvstává však otázka, zda bychom měli být brutálně upřímní, pokud jde o temnější stránky lidstva. Je dobré sdělit mimozemšťanům o ničivých válkách nebo neúctě k přírodě? Odpověď zatím není jasná…
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: AGU Earth and Space Science, IFLScience