- Astronomové mají velkou radost
- Ve vesmíru objevili neuvěřitelnou věc
Ohromující objev učiněný 5000 světelných let od Země naznačuje, že planety mohou vznikat zcela novým způsobem, než se dosud předpokládalo.
Nepřehlédněte: Číňané se chtějí prokopat do nitra Země: Epický vrt bude mít 11 kilometrů. Co chtějí objevit?
Mezinárodní tým vědců použil teleskopy Evropské jižní observatoře (ESO) k analýze hvězdného materiálu obklopujícího hvězdu V960 Mon v souhvězdí Jednorožce.
Astronomové uvedli, že jejich „neuvěřitelný objev“ odhalil prachové částice, které do sebe narážejí a vytvářejí mnohem větší shluky materiálu, který by se podle nich mohl rozpadat a vytvářet nové obří planety, jako je například Jupiter.
„Tento objev je skutečně úchvatný, protože představuje vůbec první detekci shluků kolem mladé hvězdy, které mají potenciál dát vzniknout obřím planetám,“ řekla vědecká pracovnice z Universidad Diego Portales v Chile Alice Zurlo.
Astronomové se domnívají, že obří planety, jako je Jupiter, vznikají buď procesem známým jako akrece jádra, kdy se prachová zrnka shromažďují a vytvářejí větší těleso, nebo jevem známým jako gravitační nestabilita, kdy se velké úlomky materiálu kolem hvězdy smršťují a kolabují. Dosud vědci nalezli důkazy pouze o akreci jádra.
„Nikdo nikdy neviděl skutečné pozorování gravitační nestability v planetárním měřítku – až dosud,“ uvedl výzkumník z univerzity v Santiagu v Chile Philipp Weber.
V960 Mon poprvé upoutala pozornost vědců v roce 2014, kdy náhle zjasnila. Pozorování přístrojem Sphere umístěným na dalekohledu ESO Very Large Telescope (VLT), který se nachází na Cerro Paranal v poušti Atacama v severním Chile, ukázala, že V960 zvýšila svou jasnost více než 20krát.
Vědci využijí výkonnější teleskop
To přimělo astronomy, aby se vrátili k datům získaným jiným teleskopem, a to konkrétně Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (Alma).
Pozorování z Almy odhalila, že hvězdný materiál obklopující V960 Mon se skládá dohromady a vytváří řadu spletitých spirálních ramen, jejichž vzdálenost je větší než vzdálenost naší sluneční soustavy.
„Díky přístroji Alma bylo zřejmé, že spirální ramena procházejí fragmentací, což vede ke vzniku shluků s hmotnostmi podobnými hmotnostem planet,“ řekla vědkyně Zurlo.
Její kolega Sebastian Perez k tomu dodal: „Naše skupina hledá známky toho, jak vznikají planety, již více než 10 let a z tohoto neuvěřitelného objevu nemůžeme být více nadšeni.“
V rámci dalších kroků astronomové využijí schopnosti extrémně velkého teleskopu (ELT) k ještě podrobnějšímu zkoumání hvězdného systému.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: ESO, Metro