Voyager 1

NASA bojuje s časem. Na vzdálenost 24 miliard kilometrů se pokusí opravit sondu Voyager 1

  • Voyager 1 posílá zpátky na Zemi nesmyslné údaje
  • Vědci z americké NASA se snaží družici opravit
  • Zatím však neměli štěstí, alespoň už konečně vědí, v čem je problém

Americká sonda Voyager 1, která překonala jako první lidský výtvor hranice sluneční soustavy, se už několik měsíců potýká s velkým problémem, kterému vědci až dosud nemohli přijít na kloub. Jeho oprava navíc nebude jednoduchá, družice se nachází 24 miliard kilometrů od Země.


Nepřehlédněte: Nový Xiaomi Pad 6S Pro je extrémně nadupaný stroj. V prvních dnech se koupě skutečně vyplatí


Lidstvo o Voyager 1 možná nepřijde

Opakující se změť jedniček a nul, kterou sonda vysílá zpět na naši planetu od listopadu loňského roku, vědcům až dosud nedávala žádný smysl. Nakonec se však ukázalo, že experti potřebovali do vzdáleného kosmického plavidla jen trochu „šťouchnout“, aby jim přišla odpověď, v čem je problém.

„V listopadu loňského roku se objevil problém s daty z Voyageru 1. Sonda, která normálně vysílá v binárním kódu, tedy v sérii nul a jedniček představující slova, začala odesílat pouze střídavě jedničky a nuly, jako by se zasekla,“ vysvětluje tým NASA.

V reakci na kódovaný příkaz počítač Voyageru 1 FDS (Flight Data System), který komprimuje vědecká a technická data před jejich odesláním na Zemi, odpověděl softwarovým výpisem, na jehož základě nyní vědci potvrdili, že asi tři procenta jeho paměti jsou poškozena. Což je důvodem, proč restart FDS v listopadu 2023 problém nevyřešil. Inženýři NASA mají podezření, že většina poškození je omezena na jediný čip v paměťovém systému počítače.

Voyager 1
Zdroj: NASA

Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

Nikdo zatím neví, proč problém vznikl. Na vině mohou být energetické částice z vesmíru nebo prostě jen stáří paměti. Naděje, že lidstvo o Voyager 1 nepřijde, v každém případě stouply. Lidstvo však vyhráno ještě zdaleka nemá. A než k opravě dojde, může to trvat týdny až měsíce.

Voyager 1 překročil své původní poslání, a to jak v přeneseném, tak doslovném slova smyslu. Byl navržen k průzkumu Jupiteru a Saturnu a vypuštěn již v roce 1977, což znamená, že jeho počítače jsou značně zastaralé.

NASA byla v posledních měsících nucena přecházet desítky let staré dokumenty ve snaze sondu opravit, protože drtivá většina inženýrů, kteří ji postavili, již není mezi živými.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares