mozek, AI

Napůl robot, napůl člověk? Vědci z Číny vytvořili něco nemyslitelného

  • Technologický pokrok jde mílovými kroky kupředu
  • V Číně vytvořili robota s čipem založeným na lidském mozku

Fanoušci sci-fi příběhů, knih a filmů dobře vědí, že robotizovaná budoucnost se neobejde bez kyborgů, tedy napůl lidí a napůl robotů. Tento hybrid většinou vzniká tak, že si člověk nechá upravit tělo mechanickými zlepšováky. Co ale kdyby kyborgové vznikali opačně, tedy „polidštěním robotů“?


Nepřehlédněte: Přichází éra robotů. První automobilka jimi nahradí lidské zaměstnance


Robot s lidským mozkem?

Skupina čínských vědců vytvořila robota, který místo běžného procesoru pohání čip s nervovými buňkami z mozkové tkáně. Tato technologie je de facto „mozek na čipu“, píše sever BGR s tím, že výzkumníci se snaží nyní robota vycvičit k provádění jednoduchých úkonů.

Tchien-ťinská univerzita, jeden ze dvou ústavů, které stojí za novým výzkumem, považuje svůj výtvor za první open-source systém mozku na čipu (BCI) na světě a tvrdí, že by v budoucnu mohl vést k vývoji supervýkonných počítačů a rozvoji umělé inteligence.

Univerzita rovněž sdílela fotografie robota, který má na vrcholu hlavy orgán podobný mozku, ale tato tkáň, ukázaná na efekt, není to, co stroj pohání – skutečný čip se nachází uvnitř. Vědci navíc přiznávají, že jsou teprve na začátku svého výzkumu a pokročilejších robotů s BCI se dočkáme až za několik let.

Zdroj: se svolením Univerzity v Tchien-ťin

Snad jeden z nejznámějších „mozků na čipu“, Neuralink, si získal pozornost díky podpoře Elona Muska a možnosti implantace přímo do mozku lidí. Implantát funguje tak, že člověku při operaci vloží do lebky malý kontejner s výpočetním čipem a baterií.

S mozkovou tkání pak zařízení propojuje 64 „ultrajemných“ vláken, která jsou tenčí než lidský vlas. Jsou umístěna na části mozku, která „řídí záměr se pohnout. Tyto podněty z čipu vyhodnocuje aplikace a provádí úkon, který chce člověk provést. Teoreticky takto může ochrnutý pacient ovládat např. chytrý telefon, robota nebo počítač pouhou myšlenkou.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: BGR

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Dobrý den,
    Pokud máte kombinaci člověka se strojem tak opravdu vzniká KYBORG. Pokud to otočíte a zkombinujete stroj s lidskou tkání vzniká ANDROID. Fakt to nebude kyborg vzniklý “opačně”…
    Když už o něčem píšu – je dobré o tom něco vědět…

  2. V Číně není problém získat potřebné orgány z vězňů. To se jim ta experimentuje!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..