- Falešná aplikace WhatsApp útočí na uživatele Androidu
- Krade citlivé údaje a snaží se vycucnout internetové bankovnictví
Bezpečnostní experti bijí na poplach. Zjistili, že si uživatelé do svých telefonů ve velkém stahují falešnou aplikaci, která jejich telefon infikuje nebezpečným malwarem a přípraví je o peníze.
Nepřehlédněte: Novodobý Titanic? Luxusní jachta pro boháče má heliport, nekonečný bazén i bar, kde si dáte ten nejlepší koktejl
WhatsApp je nejpopulárnější chatovací aplikací na světě. Podle tvůrců ji měsíčně používají miliardy lidí, jen v Česku jich je přes 500 tisíc. Mnoho z nich ale podle všeho používá neoficiální falešnou aplikaci WhatsApp.
Falešná aplikace WhatsApp
Odborníci totiž vydali zprávu, ve které majitele chytrých telefonů s operačním systémem Android varují před stahováním aplikace YeoWhatsApp, která láká na nové funkce. Nebezpečí spočívá v tom, že žádné vychytávky nepřináší a místo nich do telefonů nic netušících obětí instaluje nebezpečný virus Triada.
Ten se ve starších verzích z minulého roku šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se však stal rizikem pro elektronické platby v bankovnictví. Triada je navíc typem škodlivého kódu, který se v zařízení dokáže dlouhodobě skrývat a je tak velmi obtížné se ho zbavit. V podstatě ani netušíte, že ho v mobilu máte.
Pokud jste si aplikaci YeoWhatsApp do vašeho telefonu stáhli, okamžitě ji odstraňte a změňte si hesla ke službám a internetovému bankovnictví.
Nadále platí, že byste vždy měli aplikace stahovat pouze z oficiálního obchodu Google Play. I když jak už bylo několikrát dokázáno, hackeři často pronikají i tam.
Jak poznat, že je telefon infikovaný malwarem
Poznat, zda byl váš telefon infikován virem, nebývá jednoduché, ale některá varovná znamení přece jen existují:
- Aplikace se zničehonic chová nestabilně
- Vyšší datové přenosy
- Frekventované zobrazování reklam
- Náhlé rapidní vybíjení baterie
- Vysoké účty za telefon
- Transakce na účtu bez vašeho vědomí
- Neznámé aplikace
- Citelné přehřívání zařízení
Zdroj náhledové fotografie: antonbe / Pixabay, zdroj: Kaspersky