Obchod Temu

Nakupujete vánoční dárky na Temu? Je to nejnebezpečnější aplikace na světě, varují experti

  • Aplikace Temu způsobuje obecné ohrožení uživatelských dat.
  • Dle některých odborníků se v telefonech chová jako malware.

Obchodní praktiky populárního čínského internetového obchodu Temu vyvolávají nejen pochybnosti, ale i velké obavy. Týká se zejména zabezpečení dat o zákaznících. Četné studie uvádí, že aplikace je ideálním nástrojem pro hackery a šmírovací věcička čínské propagandy.


Nepřehlédněte: Hacker varuje před nejnebezpečnějším USB kabelem na světě. Od originálu ho nerozeznáte


Český fenomén Temu

Obavy o bezpečnost dat a soukromí jsou zejména dva. V první řadě, jak společnost Temu ukládá informace o svých uživatelích, např. informace o kreditních kartách a nákupech? Za druhé, kolik dat firma získává nad rámec všeho potřebného pro provoz e-commerce?

Podle bezpečnostních expertů ze serveru Scripps News Temu porušuje soukromí uživatelů, protože tajně shromažďuje jejich údaje. Co se s těmito daty děje, není jasné, objevují se však informace o tom, že je dál přeprodává – například čínské firmě PDD Holdings, která provozuje i další oblíbený e-shop Pinduoduo – a tím pokrývá náklady na svůj provoz.

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Zdroj: ESET

Před šmírováním oficiální aplikace vás neochrání ani Ježíšek

Někteří odborníci na kyberbezpečnost se domnívají, že oficiální aplikace Temu je úmyslně vybavena kompletním arzenálem nástrojů k exfiltraci prakticky všech soukromých dat v zařízení uživatele a k provedení téměř jakékoli škodlivé akce na základě příkazu ze vzdáleného serveru.

„Mnoho uživatelů je přesvědčeno, že jejich data přece nikoho nebudou zajímat. Bohužel tomu tak není. Data každého z nás mohou dále sloužit například k vytváření agresivní cílené reklamy nebo ke zneužití identity,“ uvádí nedávná zpráva společnosti ESET.

Michael McPherson ze společnosti Reliaquest jde ještě dál a nebojí se tvrdit, že oficiální aplikace Temu se chová jako malware, který má údajně přístup i k soukromým zprávám v telefonu, biometrickým údajům a polohovým službám. Podobně na tom podle něj jsou i další čínské aplikace, třeba tržiště Shein, TikTok a další.

Nakupujete na Temu? A bojíte se o bezpečnost vašich dat, nebo je vám to jedno, protože nákupem můžete ušetřit?

Zdroj náhledové fotografie: Temu, zdroj: Scripps News, ABC

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..