Nancy Grace Roman Space Telescope

Najdou mimozemský život ve vzdáleném vesmíru? Supervýkonné teleskopy mohou změnit běh dějin, věří vědci

  • Jsme blízko nalezení života ve vesmíru?
  • Experti věří, že významně pomohou teleskopy nové generace

Najdou výkonné vesmírné teleskopy život na jiných planetách? Není to vyloučeno! Zařízení, jako je dalekohled Jamese Webba, pozorují vesmír v bezprecedentních detailech, aby vědci na Zemi lépe pochopili, jak se rodí a vyvíjejí planety, hvězdy a galaxie. Další špičkové aparáty jsou ve fázi příprav. Například NASA chystá nevídaný Nancy Grace Roman Space Telescope, který má výzkum kosmu posunout na zcela novou úroveň.


Nepřehlédněte: Vědci z něj jsou úplně paf! Teleskop Nancy Grace Roman umožní přetáčet vesmír v čase, jako když se film přetáčí na VHS kazetě


Lidstvo pátrá po životě v dalekém vesmíru

Vesmírné dalekohledy analyzují světlo hvězd procházející atmosférou planet a zjišťují její chemické složení. To astronomům umožňuje identifikovat vzory – známé jako biologické podpisy – které mohou napovědět, zda je na planetě nějaký život.

Podle vědkyně Emily Mitchellové z Cambridgeské univerzity je „velmi pravděpodobné“, že v budoucnu najdeme známky mimozemského života, protože život je ve vesmíru téměř jistě „zcela běžný“. „Máme jen jeden biologický podpis, tady na Zemi. Ale moji optimističtí kolegové tvrdí, že za 10 nebo 20 let najdeme tisíce biologických podpisů. Pak zjistíme, jak jsme na tom ve srovnání s životem na jiných planetách.“

Mitchellová o tom, jak připravované supervýkonné aparáty vše změní, hovořila na výroční konferenci Americké asociace pro rozvoj vědy, kde byla oznámena nová významná spolupráce v oblasti vesmíru – experti z Cambridge, Harvardu, University of Chicago a ETH Zurich se spojili, aby založili Origins Federation. V rámci této organizace plánují zkoumat chemické a fyzikální procesy živých organismů a podmínky prostředí příznivé pro život na jiných planetách.

Galaxie, NGC 5495, Hubble
Zdroj: NASA / ESA

Neobyčejná planeta Země

„Když zkoumáme jiné planety, biologické podpisy mohou odhalit, zda je život na Zemi jen šťastná náhoda nebo součást základní povahy vesmíru,“ dodala Mitchellová.

Profesor Didier Queloz z ETH Zurich, který získal v 90. letech Nobelovu cenu za objev první planety mimo naši Sluneční soustavu, na konferenci řekl, že je zatím předčasné předpovídat, kdy by mohl být nalezen mimozemský život, ale klíčové důkazy již mohou poskytnout horniny získané na Marsu.

„Doufám, že během svého života uvidím něco významného. Nebo možná zjistíme, že většina planet nemá atmosféru a uvědomíme si, že máme na Zemi velké štěstí!“ uzavřel.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Express

Total
0
Shares