Slunce

Nad Sluncem natočili jev připomínající vodopád. Věž z plazmatu se tyčila do výšky 160 tisíc kilometrů

  • Jak vypadá velkolepá protuberance?
  • Podívejte se na Slunce, jak jste ho možná ještě neviděli.

Americký astrofotograf Mark Johnston zachytil skutečně velkolepou protuberanci nad slunečním povrchem. Jak informuje server The Space, smyčka tvořená plazmatem stoupala nad povrch Slunce a vířila po dobu tří dnů. Poté zanikla.


Nepřehlédněte: Čína měla na oběžné dráze Země otáčející se vesmírné plavidlo. Komunikovalo s neidentifikovaným objektem


Slunce kouzlí dechberoucí podívanou

Johnston, viceprezident Astronomické organizace ve Phoenixu, pozoroval koncem srpna Slunce vlastním dalekohledem, když zachytil neuvěřitelné oblouky plazmy (přehřátých plynů) známé jako sluneční protuberance, které vystupují do neuvěřitelných výšek nad povrch naší hvězdy. „Výška největší ze dvou protuberancí na videu je asi 160 tisíc kilometrů,“ prozradil astrofotograf pro server Space.com.

Jeho působivé časosběrné video představuje asi hodinu aktivity na Slunci v reálném čase. Některé záběry v klipu jsou rozmazanější než jiné kvůli momentálním změnám podmínek viditelnosti ve sluneční atmosféře. „Každý fotka vyžaduje pořízení 2000 snímků vysokorychlostního videa s expozicí 9 milisekund. Poté vybírám 200 nejvíce zaostřených snímků a aplikuji další doostření, odstraňuji šum a upravuji barvy.“

Spektakulární video

Veškerý obsah Johnston pořídil ze svého dvorku ve Scottsdale v Arizoně. K pozorování Slunce využil refraktor TEC160FL, který si nechal upravit na dvojitý vodíkově-alfa sluneční dalekohled.

Příští rok by měla kulminovat sluneční aktivita v rámci jedenáctiletého cyklu, erupce by tedy měly být častější a silnější, stejně tak by měl být zvýšený počet slunečních skvrn. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že blížící se sluneční maximum bude nejsilnější za posledních sto let.

To, že je sluneční aktivita divočejší a divočejší, je znát už teď. V polovině listopadu zachytily satelity natolik masivní erupci, že narušila i sluneční magnetické pole. Těmto erupcím se říká „výron koronální hmoty“.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..