Meteor

Nad Českem padají hvězdy a vidět jsou pouhýma očima. Meteorický roj Perseid vrcholí

  • Letní obloha si pro nás přichystala další pozoruhodnou show.
  • Právě vrcholí známý meteorický roj Perseidy.

Každoroční nebeská podívaná, meteorický roj Perseidy, se blíží svému maximu. V průběhu dnešní nocí uvidíme na obloze mimo města, zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, až 100 meteorů za hodinu.


Nepřehlédněte: Vědci NASA objevili nejtemnější planetu ve vesmíru. Je černější než uhlí, říkají překvapeně


Mimořádný úkaz na obloze

Perseidy dostaly svůj název podle souhvězdí Persea, neboť právě tam mají svůj radiant. Tak se označuje bod na obloze, odkud meteoroidy zdánlivě vylétají. Tento jev je lidstvu známý už po staletí, první zachycená zmínka o Perseidách pochází z roku 36 z Číny. Dlouho si lidé mysleli, že se jedná o padající hvězdy.

Astronom Giovanni Schiaparelli však v 19. století prokázal, že se jedná o astronomický jev, který má souvislost s kometami. Zjistil, že meteorický roj jsou ve skutečnosti pozůstatky z komety s názvem 109/Swift-Tuttle.

Prachové částice zvané meteoroidy se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory, lidově „padající hvězdy“. Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složeny z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří.

Nebe, hvězdy
Zdroj: Marcus Woodbridge / Unsplash

Perseidy jsou tady

Jelikož souhvězdí Persea u nás nezapadá, létají meteory po celou noc. Nejvíce jich ovšem lze vidět od půlnoci do rozbřesku, v té době už je Perseus velmi vysoko nad obzorem a stoupá takřka k nadhlavníku.

Pro pozorování Perseid je ideální si najít místo dále od měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Pro sledování úkazu není třeba žádný speciální dalekohled – meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima. Nejvíce jich je vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí.

Zdroj náhledové fotografie: BlueSkyDiver / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares