hacker, macbook, apple

Na tuto aplikaci by si měli dát uživatelé počítačů od Applu pozor. Do Macu propašuje virus

  • Hrozby se netýkají jen Windows či Androidu
  • Jaké viry ohrožují počítače od Applu nejčastěji?

Na platformu macOS nadále útočí škodlivý kód Pirrit. Tato hrozba ale není jediná, před kterou by se měli mít uživatelé počítačů od Applu na pozoru. Vyplývá to ze statistiky antivirové společnosti ESET.


Nepřehlédněte: Co s utopeným telefonem? iPhone v žádném případě nevkládejte do rýže, radí Apple


Viry se nevyhýbají ani MacBookům

V lednu letošního roku zaznamenali bezpečnostní specialisté pokles detekcí hrozeb pro platformu macOS v Česku. I přesto se nově objevila falešná aplikace MinaUSB patcher, ve které se ukrýval a jejím prostřednictvím se šířil nebezpečný adware Pirrit. Aplikace slibovala uživatelům domnělou funkcionalitu k  provedení tzv. jailbreaku, tedy možnosti obejít zabezpečení stanovené výrobcem.

„Zatímco koncem roku jsme viděli, jak se počet detekcí adwaru Pirrit, který je již několik let přední hrozbou v  našem prostředí, znatelně zvýšil, v  lednu je naopak vidět u všech detekovaných hrozeb výraznější pokles. I když by se nyní mohlo zdát, že se škodlivé kódy na platformě macOS postupně vytrácí a zařízení s  tímto operačním systémem tak jsou méně vystavená kybernetickým rizikům, nemusí to tak být a uživatelé by neměli získat dojem, že jim nehrozí žádné nebezpečí,“ říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně.

Detailnější analýza lednových hrozeb tento scénář také potvrdila. Adware Pirrit útočníci tentokrát nově šířili ukrytý v podvodné kopii aplikace MinaUSB patcher.

Aplikace MinaUSB patcher slibovala uživatelům možnost prolomit bezpečnostní prvky v  zařízeních Applu, jako je například iPod, iPhone nebo iPad. Tomuto prolomení číselného zámku výrobce se říká jailbreak a díky tomuto kroku by uživatelé získali mimo jiné i možnost stahovat do zařízení aplikace mimo App Store, což jim za standardních okolností Apple nepovoluje. Falešná aplikace ve skutečnosti ale domnělou funkcionalitu jen předstírala a zařízení odblokovat nedokázala. Pouze do počítače instalovala virus.

Počítač, malware, Windows
Zdroj: Elisa Ventur / Unsplash

Programy stahujte pouze z App Storu

Kromě falešné aplikace MinaUSB patcher se v lednu opět objevila i podvodná aplikace Adobe Flash Player. Jejím prostřednictvím se tentokrát šířil adware Bundlore. Jak bezpečnostní experti ale opakovaně upozorňují, oficiální verze této aplikace již neexistuje a uživatelé by tak před těmito nabídkami stažení měli být vždy maximálně ostražití.

„Uživatelé mohou mít v  případě adwaru pocit, že jim nehrozí žádné velké nebezpečí mimo agresivní a obtěžující reklamu nebo zhoršení výkonu jejich zařízení. Proto jim někdy možná stojí za to stáhnout aplikaci i mimo oficiální distribuční místa. Typicky je k tomu motivuje i to, že mimo známé obchody mohou být aplikace zdarma, nebo právě získají oblíbenou aplikaci, i když už oficiálně není k  dispozici. I adware ale může stahovat do zařízení další a daleko nebezpečnější škodlivý kód.

Také v  případě platformy macOS by uživatelé měli stahovat aplikace výhradně z  oficiálního obchodu App Store, kde je bezpečnostní týmy pravidelně kontrolují na přítomnost škodlivého kódu.

Zdroj náhledové fotografie: Azamat E / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares