- A je to tu zase! Podvod šířící se Messengerem může zasáhnout i vás
- Podvodníci se znovu snaží zneužít lehkovážnosti uživatelů, kteří klikají na to, na co nemají
Na chatovací platformu Messenger se po několika měsících vrátil trik hackerů, kterým se z vás snaží vylákat vaše přihlašovací údaje a ukradnout vám účet. A mnoho lidí jim bohužel znovu naletí.
Nepřehlédněte: Telefony s Androidem trpí závažnou bezpečnostní chybou, která ohrožuje i Čechy. Zamknutá obrazovka vydá citlivá data
Nebezpečný podvod na Messengeru
Fígl hackerů spočívá v tom, že vám zpráva přijde od někoho, koho znáte i v reálném životě, takže vaše ostražitost okamžitě klesá někam k nule. Stalo se to i nám v redakci. Včera mi přišla zpráva od kamaráda, ale já hned věděl, že to je podvod. Ptal se mě, jestli na přiloženém videu schovávajícím se pod odkazem jsem opravdu já. Protože jsem ho osobně neviděl asi šest měsíců, došlo mi, že jde o léčku.
Nenechte se napálit, všímejte si detailů
Pokud vám tato zpráva přijde, je důležité na nic neklikat. Pokud jste tak učinili, stali jste se obětí phishingového útoku. Bohužel. Útočníci se takto dostali k vašim citlivým informacím a v krajním případě můžete přijít i o celý facebookový účet.
Odkaz ve zprávě napodobuje TikTok adresu, ale ve skutečnosti přesměrovává uživatele na různé podvodné stránky a snaží se nabourat do uživatelského účtu a hrozbu šířit na další přátele.
Po kliknutí na odkaz program vyhodnotí, z jaké země je uživatel, jakou má adresu, jaký používá prohlížeč a podobně, a podle toho se rozhodne, kam ho přesměruje. Může se jednat například o podvodnou hru, která slibuje nejrůznější výhry, nebo o úplně něco jiného.
Jak se můžete chránit?
- Zcela zásadní je zdravý úsudek. Na nic neklikejte a buďte maximálně obezřetní i u zpráv, které vám pošle kamarád.
- Pokud jste klikli, co nejrychleji si k Facebooku změňte heslo.
- Zásadní je vždy používat dvoufaktorové ověřování. Každý uživatel by měl mít tuto funkci aktivní.
- Jednoduše se můžete také podívat na historii přihlášení do Facebooku, zda vaše přihlašovací údaje nepoužívá někdo jiný.
- Přehled posledních aktivit na Facebooku, které mohou signalizovat narušení bezpečnosti, můžete zkontrolovat v sekci „Nastavení a soukromí“, když kliknete na „Záznamy o aktivitách“.
Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: vlastní (zkušenost), check point
Twl kdo tohle psal? Asi taky nějakej narušenej…
jedinej narušenej jsi tady ty když píšeš nesmysli článek je pravdivý a radí lidem jak se mají zachovat dle mého názoru jsi jeden z lidí co ty odkazy odesílají nebo jsi totálně retardovaný a nevíš co meleš
Právě před několika minutami tuhle zprávu dostala moje žena. Naštěstí od někoho, s kým prakticky nekomunikuje a došlo nám, že je to zřejmě svinstvo. Je.
No, tak mně nic nehrozí, já mám totiž FB totálně na háku. Komunikuji pouze s přáteli přes klasický e-mail příp. SMS-kami
Hlavně, že FB cenzuruje fotky nebo komentáře, které se jim nelíbí nebo urážjí apod. Nedavno jsem použil sarkasmus u videa pr*elaté Kardashyanky a dostal jsem blok na 7dní .. jen za sarkasmus, žádné urážky nebo sprostá slova… ale to, že se jim potulují tisíce podvodných nebo zavirovanych zpráv, to neřeší… Taky mazec, jak před vánoci se roztrhl pytel se všelijakýmí “e-shopy”, kde třeba boty Caterpillar nabízeli za 180kč, samozřejmě podvod, ale v klidu to fb šířil mezi uživateli a nabízel formou reklamy.. Mě osobně se mi jich zobrazilo několik desítek během 14dní. Ale v poho, to fb podporuje, však co, zkásli prachy a zbytek na salámu, ale běda, jestli někdo napíše něco, co se jim nehodí… Šílená doba..tak krásně se kdysi žilo… :/
článek na nic. Co se tedy stane kliknutím na odkaz? Jak díky kliknutí na odkaz útočník ovládne můj fb účet? Jak ovládnutím fb účtu získá nějaké peníze?
jak se chranit jednoduse nepouzivat tyto blbosti jako je facebook atd. 😉